ΜΠΑΣΚΕΤ - Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
«Ξεκαθάρισμα» δικεφάλων

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ

Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η ΑΕΚ
Δυσκολίες μέχρι να φθάσουν τελικά στην επικράτηση περίμεναν τα φαβορί στην πρώτη αγωνιστική της Α1 για το νέο αιώνα που διεξήχθη την Κυριακή και άνοιξε ουσιαστική την αυλαία της αγωνιστικής κίνησης για τη χώρα, απ' όπου δεν έλειψαν οι εκπλήξεις.

Στο ΟΑΚΑ όπου διεξήχθη χτες το ντέρμπι των «δικεφάλων» η ΑΕΚ νίκησε τον ΠΑΟΚ με 71-63 ανοίγοντας έτσι επιτυχημένα τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για τη νέα χρονιά. Η ομάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι αιφνιδιάζοντας τους αντιπάλους της. Με το «καλημέρα» προηγήθηκε με 10-0 και 12-4. Η είσοδος του Μπάνε Πρέλεβιτς που θυμήθηκε τον καλό του εαυτό άλλαξε τη μορφή του αγώνα και οι Θεσσαλονικείς ανέκαμψαν ισοφαρίζοντας σε 27-27. Η ανάπαυλα βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με 39-34. Στην επανάληψη ο αγώνας ήταν ντέρμπι με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο στο σκορ. Στα τελευταία επτά λεπτά όμως με κορυφαίο τον Κακιούζη (12π) οι γηπεδούχοι ξαναπήραν διαφορά ασφαλείας βρίσκοντας τις λύσεις στην άμυνα ζώνης που εφάρμοσε ο ΠΑΟΚ.

Η έκπληξη της αγωνιστικής έγινε στο Ηράκλειο, όπου η τοπική ομάδα με ηγέτη τον Ολιβερ (22π) νίκησε σχετικά εύκολα τον Ηρακλή με 92-77, που είχε κορυφαίο παίκτη τον Χατζηβρέτα (19π).

Στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός αν και επηρεασμένος ακόμα από το βράδυ της Πρωτοχρονιάς (σύμφωνα και με δήλωση του Γιάννη Ιωαννίδη) κατάφερε στο τέλος να επικρατήσει της Δάφνης με 64-58. Οι φιλοξενούμενοι αν και «αουτσάιντερ» έδειξαν περισσότερο πάθος από τους «ερυθρόλευκους» και κόντραραν στα ίσια στους γηπεδούχους τουλάχιστον μέχρι το 30` (50-48). Το ξύπνημα του «Μπλου» Εντουαρντς (14π) καθώς και του Τάρλατς (16) σε εκείνο το σημείο έδωσε τελικά το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στους Πειραιώτες. Από τη Δάφνη ξεχώρισε ο Χάμιλτον (17π).

Τα εύκολα δύσκολα έκανε το Περιστέρι αφού αν και αρχικά φάνηκε ότι θα κάνει περίπατο απέναντι στον ουραγό Σπόρτιγκ μια και στο ημίχρονο προηγήθηκε με 41-20, τα πάντα άλλαξαν. Οι Πατησιώτες πήραν το πάνω χέρι στην επανάληψη μετατρέποντας το σκορ σε 65-56 7` πριν το ημίχρονο. Τις λύσεις για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έδωσαν οι Ραϊζερμπούχλερ (12π) και Φορντ (26) ενώ από τον Σπόρτιγκ ξεχώρισαν οι Μποσγανάς (19π) και Μπράισον (19π).

Τα πάνω κάτω στα τελευταία πέντε λεπτά έφερε ο Πανιώνιος στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, όπου κατάφερε να νικήσει το Μαρούσι με 66-57. Οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο τυχεροί στα τελευταία λεπτά του αγώνα όπου αν και είχαν ελαφρό προβάδισμα με 51-50 κατάφεραν να εδραιώσουν τη νίκη τους παίρνοντας μια διαφορά 9 πόντων (66-57). Κορυφαίοι για τους «κυανέρυθρους» ήταν οι Διαμαντόπουλος (21), Γέλιτς (14), ενώ από το Μαρούσι ξεχώρισε ο Παναγιωταράκος (12π).

Ντέρμπι έγινε και στην Καισαριανή όπου η Νήαρ Ηστ νίκησε τον Εσπερο με 85-84. Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα όπου ο Γκίμπερτ ?4`` πριν το φινάλε πέτυχε το νικητήριο καλάθι για τους γηπεδούχους. Πάντως οι φιλοξενούμενοι φωνάζουν για μια φάση 2`` πριν το τέλος όταν καταλογίστηκαν βήματα στον Γκοτζογιάννη. Πάντως σε γενικές γραμμές έγινε ένα πολύ συναρπαστικό παιχνίδι που βρήκε για άλλη μια φορά την ομάδα της Καλλιθέας να μένει με την... μπουκιά στο στόμα (όπως και στη Δάφνη). Από τη Νήαρ Ηστ ξεχώρισαν οι Πανταζόπουλος (26), Γκίμπερτ (18π) ενώ από τον Εσπερο ο Γιανγκ (23π).

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ΑΕΚ 24, Ολυμπιακός 23, Παναθηναϊκός 23, ΠΑΟΚ 22, Περιστέρι 20, Πανιώνιος 19, Μαρούσι 19, Νήαρ Ηστ 19, Ηράκλειο 19, Ηρακλής 19, Δάφνη 17, Αρης 16, Εσπερος 15, Σπόρτιγκ 15. Σημ.: Δεν υπολογίζεται ο χτεσινοβραδινός αγώνας μεταξύ του Αρη και Παναθηναϊκού.

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά (2000-12-05 00:00:00.0)
Ντισκαλιφιέ οπαδών (2000-03-07 00:00:00.0)
«Πέταξε» στην ...κορυφή (2000-01-25 00:00:00.0)
Τον έβαλε στα καλάθια (2000-01-11 00:00:00.0)
«Κάηκε» στο... 21 (1999-12-14 00:00:00.0)
Κερδισμένοι Μαρούσι και Νήαρ Ηστ (1999-03-18 00:00:00.0)