Απέναντι σε αυτή την κατάσταση, το ΠΑΜΕ καλεί:
«Να εγκαταλείψετε οριστικά το ΠΑΣΟΚ και τη ΝΔ. Ολα τα κόμματα του ευρωμονόδρομου. Να ΞΕΣΗΚΩΘΕΙΤΕ!! Να συσπειρωθείτε μαζί μας!! Να παλέψουμε για μια άλλη πολιτική ανάπτυξης σε όφελος του λαού που θα καταργήσει τα μονοπώλια. Για μια πολιτική λαϊκής οικονομίας που ο σιδηρόδρομος, οι αστικές συγκοινωνίες, οι Μεταφορές συνολικά αλλά και οι άλλοι στρατηγικοί τομείς όπως η Ενέργεια, οι Τηλεπικοινωνίες, ο ορυκτός πλούτος, το νερό κλπ, θα γίνουν λαϊκή περιουσία και με βασικό εργαλείο τον κεντρικό σχεδιασμό και τον εργατικό - λαϊκό έλεγχο θα ικανοποιούν αποκλειστικά τις λαϊκές ανάγκες».
Ο μόνος τρόπος για να γίνει αυτό είναι να απλώσει και να ριζώσει βαθύτερα η λαϊκή συμμαχία των εργατών - αυτοαπασχολούμενων ΕΒΕ - φτωχομεσαίων αγροτών - σπουδαστών - γυναικών που θα συγκρούεται με τα μονοπώλια, τα κόμματά τους και τους μηχανισμούς τους.
Στη συνέχεια αναδεικνύεται η ανάγκη, η μάχη για την απόκρουση της ιδιωτικοποίησης των Μέσων Μαζικής Μεταφοράς να γίνει υπόθεση των ταξικών συνδικάτων, όλου του λαϊκού κινήματος, όλου του λαού. Θέλει συντονισμό και κοινή δράση της συμμαχίας ΠΑΜΕ - ΠΑΣΕΒΕ - ΠΑΣΥ - ΜΑΣ - ΟΓΕ, παντού.
Τέλος, το ΠΑΜΕ καλεί σε οργάνωση της πάλης στους χώρους δουλειάς και τις γειτονιές για «να αποκρούσουμε συνολικά την πολιτική των ιδιωτικοποιήσεων», για να «επιβάλλουμε: Δωρεάν μετακίνηση όλη την ημέρα των ανέργων, των συνταξιούχων, των απόρων, των πολυτέκνων, των αναπήρων, των φοιτητών, των μαθητών, των φαντάρων και άλλων ευπαθών ομάδων. Δωρεάν μετακίνηση όλων των εργαζομένων σε πρώτη φάση το πρωί, τις ώρες που πάνε στη δουλειά τους. Την οριστική απόσυρση των σχεδίων της κυβέρνησης για ιδιωτικοποίηση των αστικών συγκοινωνιών. Την παρεμπόδιση της αποφασισμένης με τις ψήφους του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ ιδιωτικοποίησης του ΟΣΕ».