Δυναμική συγκέντρωση στα δικαστήρια της Ξάνθης πραγματοποίησε χτες, η Ενωση Ιδιωτικών Υπαλλήλων και Εμποροϋπαλλήλων Ξάνθης, εκφράζοντας τη συμπαράσταση των εργαζομένων στις παράνομες απολύσεις που πραγματοποίησε το προηγούμενο διάστημα ο Συνεταιρισμός Θερμοϋδραυλικών Ξάνθης. Οι εργαζόμενοι απαίτησαν την επαναπρόσληψη του Γραμματέα του ΔΣ της Ενωσης και των άλλων 4 απολυμένων συναδέλφων τους.
Η συγκέντρωση στα δικαστήρια έγινε καθώς χθες συζητήθηκαν τα ασφαλιστικά μέτρα που κατέθεσε για την ακυρότητα της απόλυσής του ο Γραμματέας της Ενωσης Κ. Βογιατζής. Η απόφαση αναμένεται να εκδοθεί μετά από περίπου δύο βδομάδες.
Η Ενωση Ιδιωτικών Υπαλλήλων και Εμποροϋπαλλήλων Ξάνθης δηλώνει ότι θα συνεχίσει με συνέπεια τον αγώνα για την υπεράσπιση του δικαιώματος στη δουλειά, των συνδικαλιστικών και δημοκρατικών δικαιωμάτων, για την άμεση επαναπρόσληψη των απολυμένων.