Με ποια επιστημονική μεθοδολογία αθροίζει το ΚΚΕ, που καλεί το λαό να μην αναγνωρίσει το χρέος της πλουτοκρατίας, να μη δεχτεί καμία θυσία για την κρίση, με τις διάφορες αποχρώσεις των θέσεων των ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ, ΑΝΤΑΡΣΥΑ και Κουβέλη που κινούνται στις διάφορες μορφές αναδιάρθρωσης του χρέους; Με ποιο κριτήριο αθροίζει ένα κομμουνιστικό κόμμα με τα όποια αριστερά του συστήματος; Με ποια κριτήρια αθροίζει το ΚΚΕ, που παλεύει για την αποδέσμευση από την ΕΕ, με τις θέσεις αυτών των κομμάτων με τα εντός ΕΕ - εκτός ευρώ, εντός ευρώ σε μια άλλη ΕΕ κλπ; Με ποια κριτήρια αθροίζει το ΚΚΕ, που προτείνει ως λύση για το λαό τη λαϊκή εξουσία - οικονομία, με αυτά τα κόμματα που ως λύση βλέπουν μια άλλη κυβέρνηση, που την ψάχνουν άλλοι από τα αριστερά του ΠΑΣΟΚ και άλλοι μέχρι τη «λαϊκή Δεξιά»;
Είναι φανερό ότι ο κ. Βερναρδάκης εκφράζει μισό τον πόθο του. Ο άλλος μισός, που τον κρύβει, είναι να αθροίσει και το ΠΑΣΟΚ για να φτάσει η «Αριστερά» στο 55%. Και πιο φανερό απ' όλα είναι ότι χρειάζεται να τσουβαλιάζουν το ΚΚΕ για να κρύβουν το πού βρίσκεται η διέξοδος και η δύναμη για το λαό.