Για να είναι μάλιστα οι σχετικές κινήσεις της πιο αποτελεσματικές, η κυβέρνηση του ΠΑΣΟΚ δεν προσλαμβάνει έναν οίκο ως σύμβουλο, ούτε δύο, αλλά και τους τρεις μαζί!!!
Ενα παράδειγμα: Στο πλαίσιο της πολιτικής των ιδιωτικοποιήσεων και με στόχο να γίνει το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων πιο ελκυστικό για τους υποψήφιους μνηστήρες, η κυβέρνηση αποφάσισε να τιτλοποιήσει μέρος των στεγαστικών του δανείων. Ε, λοιπόν, την ώρα που οι τρεις οίκοι αξιολόγησης χαρακτήριζαν «σκουπίδια» τα ελληνικά ομόλογα και έριχναν τις βαθμολογίες των ελληνικών τραπεζών, η κυβέρνηση και η διορισμένη από αυτή διοίκηση του Ταμείου προσέλαβαν ως συμβούλους για τη διαδικασία της τιτλοποίησης και τους τρεις, τιμολογώντας τις υπηρεσίες τους 155.000 ευρώ για τη «Moody's», 125.000 ευρώ για τη «Fitch» και 118.000 ευρώ για τη «Standard & Poor's».