Βδομάδα χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον...
Οσο για τις υπόλοιπες ταινίες... υπολείπονται παρασάγγας. Σας πληροφορούμε επίσης ότι από σήμερα θα προβάλλεται σε αίθουσα της Ταινιοθήκης της Ελλάδας, το δίωρο ντοκιμαντέρ της Αλίντας Δημητρίου «ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ», ταινία που ολοκληρώνει την τριλογία της Δημητρίου για τη συμμετοχή της γυναίκας στους πολιτικούς αγώνες, κατά το δεύτερο ήμισυ του αιώνα που μας πέρασε. Συμμετοχή που έχει αποσιωπηθεί. Η ταινία αναφέρεται αποκλειστικά στις γυναίκες που ταλαιπωρήθηκαν και κακοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια της επταετίας. Πενήντα γυναίκες που τότε ήταν μόλις είκοσι χρονών και σήμερα καταθέτουν τις μαρτυρίες τους. Η Τριλογία της Αλίντας Δημητρίου αποτελείται από τα ντοκιμαντέρ για την Κατοχή «ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΟ ΒΑΛΤΟ» (2008) διάρκειας 104΄και «Η ΖΩΗ ΣΤΟΥΣ ΒΡΑΧΟΥΣ» (2009) για τον Δημοκρατικό Στρατό και την Εξορία, διάρκειας 100΄
ΚΡΙΤΙΚΗ:
Τζία ΓΙΟΒΑΝΗ