Τετάρτη 21 Φλεβάρη 2001
ΠΑΟ - ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ 1-2
Τέλος και οι... ελπίδες

Η ανατροπή του Νασιόπουλου δεν δόθηκε ποτέ απο τον διαιτητή

Ονειρο ήταν και πέρασε, όνειρο ήταν και πάει... Χτες και οι τελευταίες ελπίδες που είχε ο Παναθηναϊκός για πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ έκαναν «φτερά», αφού ηττήθηκε τελικά στο ΟΑΚΑ από τη Στουρμ Γκρατς, με 2-1. Στο πρώτο ημίχρονο οι «πράσινοι» μπήκαν δειλοί και φοβισμένοι και έμοιαζαν ανέτοιμοι να δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό στο κρισιμότερο ευρωπαϊκό τους παιχνίδι. Το ματς «κλειδί» ποτέ δεν μπήκε στην κλειδαριά και η πόρτα της επόμενης φάσης «σφραγίστηκε» οριστικά...

Οι «προσευχές» του Αγγελου Αναστασιάδη όπως φαίνεται δεν έπιασαν τόπο, αφού όπως έλεγαν και οι αρχαίοι «συν Αθηνά και χείρα κίνει»... Ούτε τα χέρια όμως, ούτε τα πόδια ούτε το μυαλό των παιχτών του Παναθηναϊκού ήταν μέσα στον αγωνιστικό χώρο, κυρίως στο πρώτο 45λεπτο όπου έμοιαζαν εκτός τόπου και χρόνου. Πολλάκις η άμυνα του Παναθηναϊκού έμοιαζε με... πεδίο βολής και οι αυστριακοί επιθετικοί έκαναν ό,τι ήθελαν με αποκορύφωση τα τέρματα που σημείωσαν οι Σοπ (25') και Χάας (42'). Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έδειξαν να αφυπνίζονται, όχι όμως όσο θα έπρεπε καθώς το μοναδικό τέρμα που πέτυχε ο Γκούμας (72') δε στάθηκε ικανό να ενισχύσει το όνειρο. Ο Αγγλος διαιτητής Σαρς, στο 64' αδίκησε τον Παναθηναϊκό αφού δεν έδωσε πέναλτι στον Νασιόπουλο και δεν απέβαλε τον Αυστριακό τερματοφύλακα.

«Τώρα πρέπει να συμμαζέψουμε τα προβλήματά μας και να αφιερωθούμε στο παιχνίδι με τον Πανηλειακό», ήταν τα πρώτα λόγια του Αγγελου Αναστασιάδη μετά τον αγώνα.

Κατά τη διάρκεια του αγώνα, φίλοι του Παναθηναϊκού φώναζαν ρυθμικά το όνομα του Πάολο Σόουζα, ενώ μετά τη λήξη της αναμέτρησης αποδοκίμασαν έντονα τον Αγγελο Αναστασιάδη αλλά και τον πρόεδρο της ΠΑΕ Παναθηναϊκός, Αγγελο Φιλιππίδη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Νικοπολίδης, Χένρικσεν, Βόκολος (56' Μπόατεγκ), Γκούμας, Ολιβάρες, Φύσσας (46' Σάριτς), Μπασινάς, Νασιόπουλος, Καραγκούνης, Λυμπερόπουλος, Βαζέχα (69' Βλάοβιτς).

ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ: Σίντορτσουκ, Πρίλασνιγκ, Νίιρκιχεν, Σουπ, Σοπ, Μαναβάντχαλ (84'Μπέργκερ), Κόρσος, Κότσιγιαν (90'Χλίνκα), Βάστιτς, Φλερκίν, Χάας (69' Σάμιτς).

• Ισόπαλη έληξε για άλλη μια φορά η αναμέτρηση ανάμεσα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τη Βαλένθια. Οι Ισπανοί μετά το χθεσινό 1-1 βρίσκονται μες στο παιχνίδι της πρόκρισης αν και ο δρόμος για αυτή περνάει από την Αυστρία. Οσο για τους «μπέμπηδες» παραμένουν πρώτοι με 8 βαθμούς και περιμένουν το εισιτήριο για τη φάση των «8». Ρευστά παραμένουν όμως τα πράγματα και στον 2ο όμιλος καθώς μετά τη νίκη της Λα Κορούνια επί της Γαλατασαράι με 2-0 «έπιασε» τη Μίλαν στη δεύτερη θέση (6 β.). Οι Ιταλοί απέσπασαν ισοπαλία από την Παρί Σεν Ζερμέν 1-1 και άφησαν τους Γάλλους στην τελευταία θέση με 2 βαθμούς.
Πάει και ο Αγγελος (2001-02-22 00:00:00.0)
Νίκη πάση θυσία (2001-02-20 00:00:00.0)
Στα... χαρακώματα Αναστασιάδης - Σόουζα (2001-02-16 00:00:00.0)
«Πράσινη θύελλα» (2001-02-01 00:00:00.0)
Ψαλιδίστηκαν οι ελπίδες πρόκρισης (2000-12-07 00:00:00.0)
«Ζωντανός»... στο όνειρο (2000-09-27 00:00:00.0)