Η μελωδική «ανέμη» θα ξετυλιχτεί για να «διηγηθεί» αγαπημένα τραγούδια του πολυγραφότατου συνθέτη, που έχει βάλει τη σφραγίδα του σε ένα μεγάλο κομμάτι του έντεχνου ελληνικού τραγουδιού, αλλά και της «σοβαρής» μουσικής. Στις συναυλίες θ' ακουστούν πολλά τραγούδια του σε ποίηση Νίκου Καββαδία από τις «Γραμμές των Οριζόντων» και το «Σταυρό του Νότου», κομμάτια από τα «Πολιτικά Τραγούδια» σε ποίηση Ναζίμ Χικμέτ και Βολφ Μπίρμαν, από τη «Φουέντε Οβεχούνα». Ακόμη από κύκλους τραγουδιών όπως τα «Τροπάρια για φονιάδες» σε στίχους Μάνου Ελευθερίου, η «Μουσική Πράξη στον Μπρεχτ», το «Εμπάργκο» σε στίχους Αλκη Αλκαίου, «Ολα από χέρι καμένα» και «Συγνώμη για την άμυνα» σε στίχους Κώστα Τριπολίτη, μέχρι τους πιο πρόσφατους δίσκους του «Στου αιώνα την παράγκα» και «Θάλασσα στη σκάλα».
Εχοντας ασχοληθεί με όλα σχεδόν τα είδη μουσικής, ο Θ. Μικρούτσικος εκτός από έξοχα τραγούδια έχει γράψει όπερες, συμφωνική μουσική, μουσική δωματίου, μουσική για το θέατρο και τον κινηματογράφο, ηλεκτρονική μουσική. Εχει ηχογραφήσει σαράντα και πλέον LP και CD, συνθέτοντας τραγούδια πάνω σε στίχους Ελλήνων και ξένων ποιητών, ενώ έχει συνεργαστεί με πολλούς Ελληνες και ξένους σκηνοθέτες, γράφοντας μουσική τόσο για το θέατρο, όσο και τον κινηματογράφο.