«Ο Αμερικανός Πρόεδρος ανέφερε ότι εκτιμά ιδιαίτερα το ρόλο της Ελλάδας για την ειρήνη και τη σταθερότητα στην περιοχή»...
Πρόκειται για απόσπασμα από την ανακοίνωση του Γραφείου Τύπου του πρωθυπουργού, σχετικά με την τηλεφωνική επικοινωνία που είχαν ο Τζ. Μπους με τον Κ. Σημίτη. Και, πράγματι, είναι πολύ λογικό να «εκτιμά» και να «υπολήπτεται» ο Μπους το ρόλο της Ελλάδας και της κυβέρνησης Σημίτη, συγκεκριμένα, στην περιοχή. Αλλωστε, η συμβολή του κ. Σημίτη στην «ειρήνη» και στη «σταθερότητα» των Βαλκανίων - όπως τα εννοούν οι ΗΠΑ - είναι ...αναμφισβήτητη. Τι να πρωτοθυμηθείς; Το «ευχαριστούμε τις ΗΠΑ», την υπογραφή υπέρ της ΝΑΤΟικής επιδρομής κατά της Γιουγκοσλαβίας, τη μετατροπή της Ελλάδας σε προγεφύρωμα των πεζοναυτών της KFOR... Συνεπώς και σεις να ήσασταν Μπους, την ίδια εκτίμηση θα είχατε στον κ. Σημίτη...