ΕΛΛΑΔΑ - ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ 2 - 0
Ανέβασε στροφές στην επανάληψη

Από τη νίκη της Ελλάδας απέναντι στη Λιθουανία

Icon

Αφού πρώτα τα... χρειάστηκε, όπως και στη Λετονία, η Εθνική, στην επανάληψη έπαιξε όπως έπρεπε και έφτασε στη νίκη απέναντι στη Λιθουανία με 2 - 0 «ζευγαρώνοντας» τις νίκες της στο ξεκίνημα των προκριματικών του Μουντιάλ. Μπορεί στη Ρίγα στο ημίχρονο να ήταν πίσω στο σκορ, όμως χτες στο «Καραϊσκάκης», που σχεδόν γέμισε, έμεινε στο μηδέν με τη Λιθουανία και κάπου εκεί χρειάστηκαν οι διορθωτικές κινήσεις του Σάντος. Η είσοδος του Μήτρογλου αντί του Μανιάτη έδωσε επιθετική πνοή και δέκα λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης (55') ήρθε το πρώτο γκολ. Προηγήθηκε κεφαλιά του Μήτρογλου στο δοκάρι ύστερα από σέντρα του Σπυρόπουλου. Στη συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Νίνη, ο οποίος με διαδοχικές προσποιήσεις βρέθηκε σε θέση βολής και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Από εκεί και πέρα τα πράγματα ήρθαν φυσιολογικά αφού η Ελλάδα επέβαλε πλήρως το ρυθμό της και πλέον ήταν θέμα χρόνου να έρθει το δεύτερο τέρμα. Αυτό σημειώθηκε στο 72' ύστερα από έξοχο συνδυασμό των Νίνη και Μήτρογλου και υποδειγματικό πλασέ του τελευταίου.

Η Ελλάδα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν καλή, όμως όπως και με τη Λετονία υστέρησε στο πρώτο ημίχρονο. Αυτό θα πρέπει να προβληματίσει τον Φερνάντο Σάντος ενόψει των δύσκολων αγώνων της συνέχειας των προκριματικών του 7ου ομίλου που θα μας οδηγήσει στο Μουντιάλ της Βραζιλίας.

ΕΛΛΑΔΑ: Καρνέζης, Τοροσίδης, Σπυρόπουλος, Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Μανιάτης (46' Μήτρογλου), Τζιόλης, Νίνης, Κατσουράνης, Φορτούνης (67' Χολέμπας), Γκέκας.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Καρτσεμάρσκας, Σεμπέρας, Ζαλιούκας, Τσεσνάουσκις, Σέρνας (55' Ρικεμίτσιους), Μικολιούνας, Βίτσιους, Κλιμαβίτσιους, Βέλιτσκα (76' Νοβικόβας), Βαϊτκούνας, Μπορόφσκι (46' Τσεσνάουσκις).