Σχόλιο του Γραφείου Τύπου της ΚΕ
Σε σχόλιο για την ομιλία του Αλ. Τσίπρα το Γραφείο Τύπου της ΚΕ του ΚΚΕ σημειώνει: «Ο λαός μάτωσε και ματώνει από τα άγρια μέτρα, έδωσε και δίνει αγώνες για να τα αποκρούσει και η ηγεσία του ΣΥΡΙΖΑ θέλει οι εργαζόμενοι να τα ξεχάσουν και να τα υποτάξουν όλα στην ανάδειξη του ΣΥΡΙΖΑ σε κυβέρνηση, απ' όπου θα συνεχίσει αυτός τη σφαγή των εργατικών - λαϊκών δικαιωμάτων για να μείνει η χώρα στην ΕΕ και να εξασφαλιστεί η ανάκαμψη της καπιταλιστικής κερδοφορίας».