Χιλιάδες εργαζόμενοι θα αναγκάζονται να μετακινούνται 70 και 80 χιλιόμετρα
ΟΧΙ στο κλείσιμο των υποκαταστημάτων του ΙΚΑ σε Ορεστιάδα και Σουφλί, λέει η Γραμματεία Βόρειου Εβρου του ΠΑΜΕ και καλεί τους εργαζόμενους να συμμετέχουν μαζικά στην σημερινή απεργία και την απεργιακή συγκέντρωση του ΠΑΜΕ, στις 11 μπροστά στην ΑΤΕ Ορεστιάδας, ενάντια στην πολιτική που χτυπά ολομέτωπα όλα τα δικαιώματά τους.
Τη Δευτέρα, αντιπροσωπεία του ΠΑΜΕ περιόδευσε στα γραφεία του ΙΚΑ Σουφλίου και Ορεστιάδας. Μιλώντας στους εργαζόμενους, σημείωσε ότι θεωρεί απόλυτα δικαιολογημένη την αγανάκτηση τόσο των ίδιων όσο και των συνταξιούχων της περιοχής, που καθημερινά έρχονται αντιμέτωποι με την ολοένα και μεγαλύτερη υποβάθμιση των υπηρεσιών του ΙΚΑ.
Με την υποβάθμιση -ουσιαστικά κατάργηση- των δύο ΙΚΑ, χιλιάδες εργαζόμενοι και συνταξιούχοι του κεντρικού και βόρειου Εβρου θα αναγκάζονται να μετακινούνται 70 και 80 χιλιόμετρα, πολλές φορές με αντίξοες καιρικές συνθήκες, σε επικίνδυνο οδικό δίκτυο.
Τα στελέχη του ΠΑΜΕ τόνισαν ότι η απόφαση της τρικομματικής κυβέρνησης έρχεται να προστεθεί στο κλείσιμο των σιδηροδρομικών σταθμών, στην κατάργηση δρομολογίων του ΟΣΕ, στο κλείσιμο των γραφείων εκπαίδευσης, των ταπητουργείων της παράδοσης, στην υποβάθμιση πολλών υπηρεσιών, το κλείσιμο σχολείων, το ξεπούλημα της ΑΤΕ και ΕΒΖ. Μιας πολιτικής που απαξιώνει και ερημώνει την περιοχή μας. Και κάλεσαν τους εργαζόμενους μαζί με όλο το λαό, σε σθεναρή αντίσταση και οργάνωση του αγώνα για την ανατροπή αυτής της βάρβαρης αντιλαϊκής πολιτικής.