Πέμπτη 3 Μάη 2001
ΠΟΛΟ
Η πισίνα «βάφτηκε» κόκκινη

Νίκησε τη Βουλιαγμένη 9-8 και κατέκτησε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά το πρωτάθλημα

Κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού στο χτεσινό παιχνίδι ήταν ο Αντώνης Βλοντάκης

Αυτό το τρόπαιο δεν μπορούσε να του ξεφύγει... Φαινόταν ότι και αυτό θα... βαφόταν κόκκινο, όπως είχε γίνει πριν λίγο καιρό με το Κύπελλο. Το έβλεπες στο πάθος των παικτών του, στις αντιδράσεις τους ακόμα και όταν βρέθηκαν να χάνουν με 4-0 και στο τρόπο που πανηγύριζαν τα γκολ. Τελικά ο Ολυμπιακός επικράτησε της Βουλιαγμένης με 9-8 και έτσι με 3-0 στις νίκες κατέκτησε το τρίτο συνεχόμενο πρωτάθλημά του και το 15ο συνολικά. Σημειώνεται ότι αυτό ήταν και το τρίτο νταμπλ (πρωτάθλημα, Κύπελλο) που πετυχαίνουν οι «ερυθρόλευκοι».

Στο πρώτο εννιάλεπτο ο Ολυμπιακός δε θύμιζε σε τίποτα την ομάδα που είχε κερδίσει τα δύο προηγούμενα παιχνίδια με τη Βουλιαγμένη, αλλά βέβαια ούτε οι μπέμπηδες θύμιζαν την ομάδα στο δεύτερο τελικό. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να βγουν στην επίθεση λόγω της πολύ καλής άμυνας της Βουλιαγμένης. Οι παίκτες του Βαγγέλη Ρούπακα εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός στην πρώτη περίοδο ήταν αποσυντονισμένος και πήρε προβάδισμα τεσσάρων γκολ. Οι διαιτητές (Νάκος - Σκαλοχωρίτης) απέβαλαν τον βοηθό του Ντράγκαν Ματουτίνοβιτς, Θοδωρή Βλάχο. Η δεύτερη περίοδος του παιχνιδιού ανήκε στον Ολυμπιακό. Παρά το γεγονός ότι στο πρώτο κιόλας λεπτό - όταν και πέτυχε το πρώτο γκολ για τον Ολυμπιακό ο Χατζηθεοδώρου - αποβλήθηκε ο προπονητής των «ερυθρολεύκων» Ντράγκαν Ματουτίνοβιτς, οι παίκτες του έδειξαν ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Το «ξύπνημα» των παικτών του Ολυμπιακού έφερε την ομάδα του Πειραιά να είναι μόλις ένα γκολ πίσω από τη Βουλιαγμένη (5-4). Και μέσα σε όλα αυτά οι διαιτητές λίγο πριν από το τελευταίο σφύριγμα για τη δεύτερη περίοδο απέβαλαν από τον πάγκο της ομάδας της Βουλιαγμένης τον προπονητή, Βαγγέλη Ρούπακα. Η συνέχεια ήταν το ίδιο καλή για τον Ολυμπιακό αφού σήμανε η ώρα του Αντώνη Βλοντάκη. Ο φουνταριστός του Ολυμπιακού με τα τέσσερα τέρματα που πέτυχε έδωσε τη μεγαλύτερη διαφορά για τον Ολυμπιακό. Πάντως οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν το σκορ αλλά η απόδοση του Μάκη Βολτυράκη ήταν αυτή που κράτησε μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό. Τα εννιάλεπτα: 0-4, 4-1, 3-1, 2-2.

Οι σκόρερ για τις όμαδες ήταν: Ολυμπιακός: Βλοντάκης 4, Χατζηθεοδώρου, Θωμάκος, Ντόγκας, Ψύχος, Πλατανίτης Βουλιαγμένη: Αφρουδάκης 4, Μάζης, Σάντα, Μαυρωτάς, Χρ. Αφρουδάκης

Αγκαλιά με τον τίτλο (2003-05-02 00:00:00.0)
Διά χειρός Χατζηθεοδώρου (2002-04-02 00:00:00.0)
Τα μοιράστηκαν όλα (2001-01-09 00:00:00.0)
Φορτσάρουν τα Χανιά (1999-02-24 00:00:00.0)
Νίκη στην εκπνοή (1999-01-19 00:00:00.0)
Ντέρμπι στα χαρτιά (1998-12-08 00:00:00.0)