Σχηματισμός τεσσάρων τουρκικών μαχητικών αεροσκαφών «F-16», ο οποίος εισήλθε χτες το μεσημέρι στο FIR Αθηνών μεταξύ Λέσβου και Χίου, πραγματοποίησε υπερπτήση πάνω από το Μακρονήσι και τους Ανθρωποφάγους, νησάκια που ανήκουν στο σύμπλεγμα των Φούρνων. Δύο τουρκικά μαχητικά πέταξαν χαμηλά, στα 900 μέτρα, κάνοντας εικονική προσβολή των νησιών, ενώ τα άλλα δύο τουρκικά τούς παρείχαν προστασία. Αναχαιτίστηκαν από ελληνικά μαχητικά.