Τετάρτη 18 Ιούνη 2014
Σελίδα 22
8ος ΟΜΙΛΟΣ
Ανατροπή από τον ... πάγκο για Βέλγιο

Με μια ιδιαίτερα αγχωτική νίκη άνοιξε τους αγώνες του το Βέλγιο, επικρατώντας, για τον 8ο όμιλο, της Αλγερίας με 2-1 και κάνοντας μια εμφάνιση που κάθε άλλο παρά δικαίωσε τις προσδοκίες αυτών που το θέλουν ως μια από τις ευχάριστες εκπλήξεις της φετινής διοργάνωσης. Οι «κόκκινοι διάβολοι» που είδαν την Αλγερία να προηγείται για 70' χάρις στο εύστοχο πέναλτι του Φεγκουλί από το 25' δυσκολεύτηκαν αρκετά για να γυρίσουν το σκορ το τελευταίο 20λεπτο. Για να συμβεί αυτό, έπρεπε πρώτα ο τεχνικός της ομάδας Μαρκ Βίλμος να διορθώσει τα λάθη στο αρχικό σχήμα περνώντας στο παιχνίδι τους Μέρτενς (στο ημίχρονο) καθώς και τους Φελαϊνί, Ολιζί στη συνέχεια, που άλλαξαν τη μέχρι τότε νωθρή εικόνα της ομάδας. Ο Φελαϊνί ήταν αυτός που ισοφάρισε στο 70' με εξαιρετική κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ντε Μπράινε, ενώ ο Ντρις Μέρτενς ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 80'. Οσον αφορά τους Αλγερινούς, αν και στο πρώτο μέρος στάθηκαν καλά υπερασπιζόμενοι προβάδισμα, στη συνέχεια φάνηκαν να μένουν από δυνάμεις, παραχωρώντας την πρωτοβουλία στους αντιπάλους τους.

• Η βαθμολογία: Βέλγιο 3, Ρωσία 0, Ν. Κορέα 0, Αλγερία 0. Σημ: Δεν συμπεριλαμβάνεται ο αγώνας Ρωσία - Νότια Κορέα που γινόταν τα ξημερώματα σήμερα.