Τρίτη 17 Ιούλη 2001
ΑΕΚ
Ικανοποίηση Σάντος

Ικανοποιημένος έδειξε να είναι ο τεχνικός της ΑΕΚ Φερνάντο Σάντος από τα αποτελέσματα του πρώτου τεστ της ομάδας. Η Ενωση στο πρώτο της φιλικό για τη νέα περίοδο αντιμετώπισε στη Γερμανία (όπου προετοιμάζεται) την Αϊντραχτ Μπράουνσβαγκ, ομάδα Γ` Εθνικής την οποία νίκησε εύκολα με 3-0. Ο Πορτογάλος τεχνικός είχε την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα και εξέφρασε την ικανοποίησή του για τη γενικότερη παρουσία της ομάδας σε αυτό το παρθενικό αγωνιστικό τεστ. «Ηταν ένας ενδιαφέρων αγώνας απέναντι σε μια ομάδα πιο έτοιμη και με καλύτερη φυσική κατάσταση. Ομως, παίξαμε οργανωμένα και γι' αυτό καταφέραμε να νικήσουμε μια ομάδα που ήταν σε καλύτερο επίπεδο ετοιμότητας. Μέχρι στιγμής πάντως είμαι ικανοποιημένος», δήλωσε ο Σάντος. Ο «Δικέφαλος» έφτασε στη νίκη χάρις στα γκολ που σημείωσαν ο Μίλεν Πέτκοφ στο 18ο λεπτό, ο Σωτήρης Κωνσταντινίδης στο 38ο λεπτό. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γιώργος Τριχιάς με σουτ στο 66ο λεπτό. Στο φιλικό δεν αγωνίστηκαν ο άρρωστος Νάβας και ο τραυματίας Κόλα, καθώς και ο τρίτος τερματοφύλακας Μιχαϊλίδης.

Εξάλλου, μέχρι αύριο είναι διατεθειμένη να περιμένει η ΑΕΚ να τα βρουν η Φλαμέγκο με τον Γκαμάρα προκειμένου να διευθετήσουν τη μεταξύ τους διαφωνία σχετικά με οφειλές της ομάδας προς τον παίκτη. Με... τελεσίγραφό της η ελληνική ομάδα δίνει διορία μέχρι την Τετάρτη στη διοίκηση της Φλαμένγκο να τακτοποιήσει τις οικονομικές της εκκρεμότητες προς τον Κάρλος Γκαμάρα ώστε να ανοίξει ο δρόμος για την έλευσή του στην Ελλάδα. Η «Ενωση» μπορεί να έχει συμφωνήσει (όπως τονίζουν οι άνθρωποί της) σε όλα, τόσο με τους Βραζιλιάνους, όσο και με τον μάνατζερ του Παραγουανού αμυντικού, ωστόσο δεν είναι διατεθειμένη να περιμένει και αιώνια. Με την κίνησή της αυτή, η ΑΕΚ πετάει ουσιαστικά το... γάντι στη Φλαμένγκο, η οποία στην προκειμένη περίπτωση «καίγεται» για το 1,5 δισ. δρχ. που θα εισπράξει για την παραχώρηση του Γκαμάρα. Από κει και πέρα, σε περίπτωση που κάτι... στραβώσει με την υπόθεση Γκαμάρα, ως εναλλακτική λύση ακούστηκε το όνομα του Βραζιλιάνου Βίκτορ Μπαϊάνο καθώς και του συμπατριώτη του Στεκανέλο Ουάσιγκτον.

Από την ΠΑΕ πάντως διαψεύστηκαν τα σενάρια περί ενδιαφέροντος για τον Νούνιο Γκόμεζ της Φιορεντίνα,.

Οχι για Ζιλμπέρτο (2010-07-29 00:00:00.0)
Συγκινητική αποχώρηση (2002-05-11 00:00:00.0)
«Μεγάλη Παρασκευή» (2001-11-17 00:00:00.0)
Κατάφερε να... ιδρώσει (2001-10-31 00:00:00.0)
Πολωνικές... βλέψεις (2001-07-31 00:00:00.0)
Στο μικροσκόπιο ο Βραζιλιάνος Ντρούμοντ (1997-07-16 00:00:00.0)