Σε δύσκολα μονοπάτια μπαίνει πλέον ο Ηρακλής, σε μια ιδιαίτερα κρίσιμη περίοδο, που κανονικά θα έπρεπε να προετοιμάζεται για τη νέα χρονιά. Ετσι από χθες, παρελθόν από τα κοινά της ΚΑΕ αποτελεί ο Πρόδρομος Εμφιετζόγλου, που ανακοίνωσε ότι αποχωρεί μαζί με ολόκληρο το Δ.Σ. Ο μεγαλομέτοχος του «γηραιού» δε θέλησε να κάνει κάποια διευκρινιστική δήλωση για την απόφασή του, αλλά στην ανακοίνωση που εξέδωσε αναφέρει σαν ένα κύριο λόγο τις δυσάρεστες καταστάσεις που αντιμετώπισε. Οπου δυσάρεστες δηλαδή, σύμφωνα με την ανακοίνωση, βάλτε τη μικρή έως ανύπαρκτη (όπως τονίζεται) συμπαράσταση, την απόκρυψη των πραγματικών χρεών από προηγούμενους παράγοντες και την έλλειψη ενδιαφέροντος για αγορά των μετοχών παρά την αύξηση κεφαλαίου. Οπως όλα δείχνουν, όμως, η ομάδα βρίσκεται πλέον σε κρίσιμο σταυροδρόμι, αφού δεν υπάρχει διοίκηση, προπονητής και παίκτες, ενώ μπήκε ο Αύγουστος, κάτι που σημαίνει ότι δεν υπάρχουν τα χρονικά περιθώρια για να καλυφθούν τα τεράστια κενά. Το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι η εξέλιξη αυτή ήταν η χειρότερη που μπορούσε να συμβεί. Με δεδομένο ότι ο κ. Εμφιετζόγλου δε θα βάλει ούτε δραχμή, το μόνο έσοδο της ΚΑΕ είναι τα 300-350 εκατομμύρια από το συνδρομητικό κανάλι.