Παρασκευή 2 Σεπτέμβρη 2016
ΠΟΛΟ - ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ
Βούλιαξαν οι ελπίδες για την Εθνική

Εκτός της τετράδας του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Μαυροβούνιο έμεινε τελικά η Εθνική εφήβων πόλο αφού στο χτεσινό νοκ άουτ αγώνα για τα προημιτελικά ηττήθηκε στα πέναλτι με 18-17 από την Ουγγαρία. Ετσι, η ελληνική ομάδα αποχαιρέτησε το στόχο για μια θέση στο βάθρο και πλέον το μέγιστο που μπορεί να κατακτήσει είναι η 5η θέση, συμμετέχοντας στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-8. Το ελληνικό συγκρότημα, αν και προηγήθηκε με 4-3, δεν είχε ανάλογη συνέχεια, με αποτέλεσμα οι Ούγγροι να πάρουν το πάνω χέρι στο παιχνίδι και να προηγηθούν και με 3 γκολ διαφορά (12-9) λίγο πριν από το τέλος του τρίτου οκταλέπτου. Η Εθνική ανέκαμψε στην τέταρτη περίοδο όταν βελτιώθηκε αμυντικά και αξιοποίησε τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν στο παιχνίδι ισοφαρίζοντας σε 12-12 μετατρέποντας σε ντέρμπι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Ενα τέρμα του Γαρδίκα στα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν αυτό που ισοφάρισε το σκορ για την Ελλάδα σε 15-15 οδηγώντας το ματς στα πέναλτι. Ας σημειωθεί, τέλος, ότι το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου 20 λεπτά λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (νικούσε 6-5 η Ουγγαρία) εξαιτίας έντονης βροχόπτωσης και δυνατών ανέμων στην ανοιχτή πισίνα της Ποντγκόριτσα.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 2-4, 4-5, 5-3 κ.α. - πέν. 2-3

Ελλάδα: Μαντής, Προσινικλής, Γαρδίκας 2, Κάκαρης, Νικολαΐδης 3, Παπαναστασίου 1, Γιαννόπουλος 5, Δελαγραμμάτικας, Γκιουβέτσης 2, Παπασηφάκης 2, Κουρούβανης.

Ουγγαρία: Λέποσα, Ζερινβάρι, Κόσα 1, Βάντοβικς 6, Λούκακς, Σούγκαρ, Φέκετε 2, Τελέκι 1, Νάγκι 4, Μπούριαν 1, Μπανιάι.

Στα ημιτελικά οι Ούγγροι θα αντιμετωπίσουν τον νικητή της χτεσινοβραδινής αναμέτρησης Σερβίας - Ιταλίας.