Σάββατο 1 Σεπτέμβρη 2001
ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΕΣΘΟΝΙΑ 92-71
Υγιεινός περίπατος

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για το Ευρωμπάσκετ η Εθνική ομάδα της Γερμανίας, καθώς επικράτησε της Εσθονίας με 92-71. Οι Γερμανοί, έχοντας τον Ντιρκ Νοβίτσκι σε πολύ καλή αγωνιστική μέρα, εκμεταλλεύτηκε τα νεκρά διαστήματα των αντιπάλων τους και πήραν εύκολα τη νίκη.

Αν και στο πρώτο πεντάλεπτο οι Εσθονοί ήταν μπροστά στο σκορ (7-1), τα «πάντσερ» κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 11-11. Από το σημείο εκείνο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και το ημίχρονο βρήκε τους τυπικά γηπεδούχους να προηγούνται με 45-40.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε και οι Γερμανοί άρχισαν να αυξάνουν τη διαφορά τους, φτάνοντάς τη στους 17 πόντους, 68-51, ενώ στην αρχή του 4ου δεκάλεπτου το σκορ ήταν 70-54. Αφού λοιπόν οι γηπεδούχοι είχαν... καθαρίσει το παιχνίδι, στα τελευταία 10 λεπτά το παιχνίδι έγινε ανοιχτό και έτσι ολοκληρώθηκε με σκορ 92-71.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Γκάρις 5, Γκάρετ 11, Νοβίτσκι 33, Πέσιτς 18 (4/5), Αριγκμπάμπου 2, Μπράντλεϊ 2, Οκουλάγια 8, Φέμερλινγκ 11, Γουίλομπι 2, Ντεμιρέλ.

ΕΣΘΟΝΙΑ: Μέτστακ 4, Νόρμετς 6, Πέχκα 5, Μιούρσεπ 15, Παρν 11, Κρίισα 5, Κίκερπιλ 2, Τέιν 8, Βαρμπλάνε 10 (2/3), Ρούμα 4.