Πέμπτη 19 Οχτώβρη 2017
FIBA CHAMPIONS LEAGUE
Nίκη ... αγνοείται για τον ΠΑΟΚ

Ακόμα περιμένει να κάνει «σεφτέ» στις νίκες για τη φετινή σεζόν ο ΠΑΟΚ, που χτες έχασε στην Πυλαία από την τουρκική Γκαζιαντέπ με 85-82 για τη 2η αγωνιστική του ομίλου του στο Europa League. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα στη διοργάνωση για τον «Δικέφαλο του Βορρά», η οποία τον αφήνει με το «καλημέρα» πίσω στη βαθμολογία. Παράλληλα όμως βαραίνει κι άλλο την ψυχολογία και το κλίμα στη ομάδα, που μετρά 5 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη από την έναρξη της σεζόν. Στον χτεσινό αγώνα ο ΠΑΟΚ ουσιαστικά πλήρωσε την αδυναμία του να βρει λύσεις στο τελευταίο κρίσιμο πεντάλεπτο, όταν η τουρκική ομάδα ξεκίνησε να θέτει τις βάσεις για την τελική επικράτηση. Παρά το δυνατό ξεκίνημα της Γκαζαντιέπ, που πήρε γρήγορα το προβάδισμα, ο ΠΑΟΚ κατάφερνε να μένει κοντά στο σκορ (18-23, 38-42) χάρη στις λύσεις που έβρισκε από τους Κόνιαρη, Καρά και Τζόουνς. Στην τρίτη περίοδο, μάλιστα, με τους Κέβιν Ντίλαρντ και Μπράντον Τρις να πετυχαίνουν καθοριστικά καλάθια και την αμυντική βελτίωση, η ελληνική ομάδα πήρε τα ηνία του αγώνα, περνώντας μπροστά στο σκορ (61-58). Στα τελευταία πέντε λεπτά, όμως, με μπροστάρηδες τους Αρμάντ και Ουάιτ (έβαλε καθοριστικά τρίποντα), οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους, φτάνοντας στην ανατροπή και τη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Τζόουνς (18 πόντοι) και για την Γκαζιαντέπ ο Αρμάντ (20 π.).

Την υπέρβαση ψάχνουν ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός (2024-04-18 00:00:00.0)
Συνωστισμός στην «ουρά» (2020-01-21 00:00:00.0)
Η «επόμενη μέρα» για τον ΠΑΟ (2019-04-25 00:00:00.0)
Ανατροπή με Χάρις, πρόκριση με Πάντερ (2018-03-15 00:00:00.0)
Κατέρρευσε στο β' ο Αρης (2017-10-18 00:00:00.0)
Βρήκε ...ελπίδες στο φινάλε (2015-07-17 00:00:00.0)