Ενα αποκαλυπτικό ρεπορτάζ για την ταύτιση κυβέρνησης - κεφαλαίου και αστικών κομμάτων γύρω από το Ασφαλιστικό και τις νέες ανατροπές που σχεδιάζονται, στο όνομα της «βιωσιμότητας» του συστήματος, δημοσιεύει σήμερα ο «Ριζοσπάστης» (σελ. 13). Συνοψίζοντας αυτήν τη συναντίληψη, σε συνέδριο που οργανώθηκε πρόσφατα στην Αθήνα με τη συμμετοχή εκπροσώπων της ιδιωτικής ασφάλισης, το συμπέρασμα που κατέγραψαν οι διοργανωτές ήταν το εξής: «Το Συνταξιοδοτικό πρέπει να αντιμετωπιστεί ως πρόβλημα της οικονομίας που απαιτεί αλλαγή του τρόπου υπολογισμού των συντάξεων, συναρτώντας το σχετικό μοντέλο με την ενίσχυση της ανταγωνιστικότητας και την προώθηση κινήτρων, καθώς και θαρραλέων μειώσεων φόρων και εισφορών. Συνδυαστικά, επενδύσεις βασισμένες σε ΣΔΙΤ Υγείας θα μπορούσαν να φέρουν ανάπτυξη 3,5% - 4% μέχρι το 2030». Με άλλα λόγια, οι προϋποθέσεις για τις επόμενες αντιασφαλιστικές μεταρρυθμίσεις έχουν τεθεί από όλους τους προηγούμενους νόμους και τις ρυθμίσεις. Προβλέπουν περικοπές κονδυλίων, νέα μείωση συντάξεων και ενίσχυση των κινήτρων (φορολογικών και άλλων), με στόχο την παραπέρα συρρίκνωση του δημόσιου συστήματος από τη μια και την ανάπτυξη του ιδιωτικού τομέα (επαγγελματικά ταμεία, ιδιωτική ασφάλιση) από την άλλη. Και για κερασάκι στην τούρτα, προτείνεται η επέκταση των ΣΔΙΤ στην Υγεία, η σύσφιξη δηλαδή των σχέσεων κρατικού και ιδιωτικού τομέα, που δοκιμασμένα πλέον έχει οδηγήσει στην παραπέρα εμπορευματοποίηση και ιδιωτικοποίηση της Υγείας για το λαό, αλλά και σε αντεργατικές ανατροπές για το σύνολο των υγειονομικών. Αυτά τα ...οράματα του κεφαλαίου και των κομμάτων του όχι μόνο δεν πρέπει να τα αποδεχτεί ο λαός, αλλά χρειάζεται να τα πολεμήσει επιθετικά, προτάσσοντας διεκδικήσεις που απαντούν στις σύγχρονες ανάγκες του.