Παρασκευή 19 Οχτώβρη 2001
Σελίδα 39
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΣΚΑΪΛΑΪΝΕΡΣ 89-93
Μια από τα ίδια...

Συνήθεια κοντεύουν να γίνουν οι ήττες για το Περιστέρι, αφού για μια ακόμη φορά η ομάδα των δυτικών προαστίων δεν μπόρεσε να δει το ροζ φύλλο αγώνα. Χτες ήταν η σειρά των Σκάιλαϊνερς Φρανκφούρτης να επικρατήσουν της ελληνικής ομάδας με 93-89 για την Ευρωλίγκα. Πάντως, αυτή τη φορά θα μπορούσαν τα πράγματα να ήταν διαφορετικά αν οι παίκτες του Περιστερίου φαινόταν πιο προσεχτικοί στην άμυνα σε κρίσιμα σημεία. Μειονέκτημα παράλληλα και το γρήγορο φόρτωμα με φάουλ (στο 6` 3 φάουλ) του Βόιτσικ. Το Περιστέρι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-23 και πριν προλάβει να ανακάμψει έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -9 (16-25). Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Το Περιστέρι «έσφιξε» την άμυνά του και με ένα σερί 10-2 μείωσε σε 26-27, με το ημίχρονο να βρίσκει τους αντιπάλους ισόπαλους 37-37. Καταστροφικό για την ελληνική ομάδα ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τους Γερμανούς να παίρνουν διαφορά 10 πόντων στο σκορ (53-63). Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 16-25, 37-37, 53-63, 89-93.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Ντίνκινς 20 (2), Παπαδάτος 10 (2), Πελεκάνος 7 (1), Ιμπέζα 2, Βόιτσικ 3, Τσαρτσαρής 23, Κάρτερ 9, Αντερσεν 14, Ευθυμίου 2.

ΣΚΑΪΛΑΪΝΕΡΣ: Στανέσκου 15 (1), Τζένες 1, Ντιαρά 2, Γκόρι 21 (1), Βιντερμάντες 4, Ρόλερ 12 (3), Οστιν 21 (3), Γιάνκερ, Λόχμαντσουκ 13 (1).