Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν τα μέλη του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ, Λουίζα Ράζου και Νίκος Σοφιανός.
Η μαζική συμμετοχή έστειλε άλλο ένα μήνυμα διεκδίκησης για πάρκο ανοιχτό στο λαό, κλειστό στα επιχειρηματικά συμφέροντα και ενάντια στην πολιτική της εγκατάλειψης και της υποβάθμισης, που το έχει φέρει σε άθλια κατάσταση.
Από τους μουσικούς συντελεστές της συναυλίας αρχικά έγινε αναφορά στη ζωή, στο έργο και στην πορεία του Δ. Μητροπάνου, αλλά και στις σχέσεις δεσμών με το ΚΚΕ και το λαϊκό κίνημα που είχε. Στη συνέχεια ξεκίνησε η συναυλία, με τον κόσμο να τραγουδά και να διασκεδάζει με τα τραγούδια του.
Καλωσορίζοντας στην εκδήλωση, εκ μέρους των Οργανώσεων Α' Αθήνας - Γαλατσίου της Κομματικής Οργάνωσης Αττικής του ΚΚΕ, ο Χάρης Βουρδουμπάς, μέλος του Γραφείου της ΤΕ Α' Αθήνας - Γαλατσίου του ΚΚΕ, σημείωσε ότι «πήραμε τη συγκεκριμένη πρωτοβουλία στο πλαίσιο της συνέχισης της πλούσιας πολιτικής δραστηριότητας που αναπτύσσει το ΚΚΕ αυτήν την περίοδο, παρότι έχουμε φτάσει στα μέσα του Ιούλη... Ομως οι εξελίξεις δεν κάνουν διακοπές... Η αντιλαϊκή πολιτική που χτυπάει το σύνολο των δικαιωμάτων του λαού και της νεολαίας δεν κάνει διαλείμματα».