Οργανώθηκε με επιτυχία για 5η συνεχόμενη χρονιά, από ταξικά συνδικάτα και το Εργατικό Κέντρο
Η εκδήλωση οργανώθηκε φέτος για 5η συνεχή χρονιά, με στόχο να συμβάλει στην οικονομική ενίσχυση της δράσης των σωματείων, στη λειτουργία μαθημάτων ενισχυτικής διδασκαλίας για τα παιδιά των λαϊκών οικογενειών, αλλά και στην ενίσχυση των πυρόπληκτων της Αττικής. «Με τους εργαζόμενους όλων των χωρών για έναν κόσμο χωρίς εκμετάλλευση, πολέμους, προσφυγιά», ήταν το σύνθημα στην εξέδρα που στήθηκε στην κεντρική πλατεία της πόλης.
Στο γλέντι συμμετείχαν μαζικά πρόσφυγες και μετανάστες που φιλοξενούνται στις δομές του νομού. Στο χώρο της εκδήλωσης τους υποδέχτηκαν ο πρόεδρος του Εργατικού Κέντρου, Νίκος Εξαρχος, μέλη της διοίκησης και των ΔΣ των Σωματείων.
Οι πρόσφυγες ετοίμασαν και σέρβιραν φαγητά των πατρίδων τους, τα οποία πρόσφεραν στη συνέχεια στους συμμετέχοντες στο γλέντι. Παρουσίασαν παραδοσιακούς χορούς από τις χώρες τους, ενώ παιδιά από τη δομή προσφύγων Δολιανών, μαζί με τους εκπαιδευτικούς τους, παρουσίασαν θεατρικό δρώμενο και καταχειροκροτήθηκαν.
Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης βραβεύτηκαν οι μαθητές των Λαϊκών Φροντιστηρίων που πέτυχαν στις πανελλαδικές εξετάσεις, οι οποίοι ευχαρίστησαν τους καθηγητές τους, που αφιλοκερδώς τους βοήθησαν στον αγώνα για κατάκτηση της γνώσης, καταθέτοντας την ταξική αλληλεγγύη τους.