«Ας σταθούμε απέναντι στην Ουάσιγκτον με την ψυχραιμία και αυτοπεποίθηση μιας ευρωπαϊκής χώρας που δε νιώθει ότι την απειλεί κανείς. Και με απλό τρόπο ας εξηγήσουμε ότι "σόρι που σας χαλάσαμε το πάρτι, αλλά αυτά είναι τα δικά μας συμφέροντα και αυτά τα δικά σας..."». Λόγια του Αλ. Παπαχελά στο χτεσινό πρωτοσέλιδό του σχόλιο στην «Καθημερινή». Και συνεχίζει: «Μόλις περάσει το Βουκουρέστι, η Ελλάδα θα πρέπει να σκεφθεί άμεσα πώς θα εξαργυρώσει το χαρτί του βέτο. Δε θα έχει πλέον ανάγκη τις συνομιλίες παρουσία του αναπληρωτή υφυπουργού των ΗΠΑ, δε θα χρειάζεται να αποδείξει ότι είναι καλό παιδί αφού θα έχει χαρακτηριστεί κακό και θα πρέπει να εισέλθει στη διαπραγμάτευση με ξεκάθαρη αφετηρία, χωρίς εκπτώσεις και ανασφάλεια». Αναμφίβολα ο αρθρογράφος γνωρίζει τα πράγματα στην Ουάσιγκτον και η κυβέρνηση οφείλει να τείνει ευήκοον ους στις συμβουλές του... Το αφελές ερώτημα είναι το εξής: Γιατί δεν απέδωσε τα αναμενόμενα η στάση της κυβέρνησης που ακριβώς κινήθηκε στη λογική του «καλού συμμάχου», που ανταποκρίνεται σε όλες τις «αποστολές» που αναθέτουν διαρκώς τα μεγάλα αφεντικά της Ουάσιγκτον; Μήπως με το «βέτο», που λέει ότι θα θέσει, θα δώσει περισσότερα;
«Οι σημερινές αυξήσεις φωτιά στα διόδια τριών αυτοκινητοδρόμων επιβεβαιώνουν τη σκληρή κριτική που άσκησε το ΠΑΣΟΚ στο μοντέλο χρηματοδότησης των παραχωρήσεων που προώθησε το ΥΠΕΧΩΔΕ. Οι οικονομικές επιπτώσεις στους οδηγούς επιβατικών αυτοκινήτων, αλλά και στους επαγγελματίες οδηγούς είναι δυσβάστακτες. Η κυβέρνηση και το ΥΠΕΧΩΔΕ οφείλουν να απολογηθούν στους πολίτες για τις αυξήσεις που ξεπερνούν σε πολλές περιπτώσεις το 80%, και να δικαιολογήσουν τις επιλογές τους».
Μόλις πήραμε με το ηλεκτρονικό Ταχυδρομείο τη δήλωση αυτή, στην κυριολεξία «τρίβαμε τα μάτια μας». Κι αυτό επειδή την υπογράφει ο υπεύθυνος για τον Τομέα ΥΠΕΧΩΔΕ του ΠΑΣΟΚ Γ. Μανιάτης!
Πρόκειται φυσικά για μια ανακοίνωση περισσής θρασύτητας, καθώς, όπως είναι γνωστό, τις ληστρικές για το λαό αυτές συμβάσεις που τώρα καταγγέλλει το στέλεχος του ΠΑΣΟΚ, η κυβέρνηση ακριβώς του ΠΑΣΟΚ δημοπράτησε, για να έρθει τώρα η κυβέρνηση της ΝΔ να υλοποιήσει. Και επιπλέον, το ΠΑΣΟΚ παρά τη ...«σκληρή κριτική» στη Βουλή υπερψήφισε μαζί με τη ΝΔ τις συμβάσεις αυτές!
Μήπως, τελικά, αντί το ΠΑΣΟΚ τέτοιου είδους επιδείξεις εμπαιγμού, λεονταρισμού και θρασύτητας θα ήταν καλύτερο να δικαιολογήσει κι αυτό, μαζί με την κυβέρνηση, στο λαό τις επιλογές του;
Στον «Καποδίστρια 2» «βλέπει» ο πρόεδρος της Κεντρικής Ενωσης Δήμων και Κοινοτήτων Ελλάδας (ΚΕΔΚΕ), Ν. Κακλαμάνης, την «οριστική θεραπεία» στα φαινόμενα κακοδιοίκησης που κατέδειξε εκ νέου η έκθεση του Συνηγόρου του Πολίτη για το 2007. Ο πρόεδρος της ΚΕΔΚΕ άδραξε την ευκαιρία για να προπαγανδίσει υπέρ των «λιγότερων και ισχυρότερων δήμων», οι οποίοι, κατά την άποψή του, θα λειτουργούν ως αυτοτελείς διοικητικές και προγραμματικές μονάδες. Πόσο, όμως, αυτοτελείς μπορούν να είναι αυτές οι μονάδες όταν βασική φιλοσοφία στη λειτουργία τους - όπως την υπερασπίζεται η ΚΕΔΚΕ - είναι η άσκηση μεριδίου της κρατικής εξουσίας; Δηλαδή, η υλοποίηση μιας συγκεκριμένης αντιλαϊκής πολιτικής, η οποία μπορεί να είναι αποτελεσματική για το σύστημα, αλλά ταυτόχρονα είναι άδικη για τους εργαζόμενους, οι οποίοι καλούνται να πληρώσουν το μάρμαρο της λεγόμενης αποσυγκέντρωσης της εξουσίας. Αλλωστε, τόσο στα προγράμματα του δικομματισμού, όσο και στις αποφάσεις της ΚΕΔΚΕ το «ιδανικό» διοικητικό μοντέλο προβλέπει την εκτέλεση από την Αυτοδιοίκηση των στρατηγικών επιλογών της πλουτοκρατίας μέσω του κράτους, θεσμός του οποίου είναι η Αυτοδιοίκηση. Αυτό βεβαίως δεν είναι κακοδιοίκηση...