Με 2.000 ευρώ κι ένα σεμινάριο 400 ωρών, είσαι έτοιμος να διδάξεις σε παιδιά με ειδικές ανάγκες...! Τα σεμινάρια των 400 ωρών που προβλέπει ο πρόσφατος νόμος για την Ειδική Αγωγή, όχι μόνο «ξεφύτρωσαν σαν μανιτάρια» μόλις ψηφίστηκε ο νόμος, αλλά αποτέλεσαν και ένα νέο πεδίο επιχειρηματικής δραστηριότητας για τα πανεπιστήμια! Θυμίζουμε ότι ο νόμος θέτει αυτά τα σεμινάρια ως ελάχιστη προϋπόθεση για την απασχόληση εκπαιδευτικών και ειδικού προσωπικού στα ειδικά σχολεία. Υποβαθμίζεται έτσι ακόμα περισσότερο η Ειδική Αγωγή, αφού ο ...οποιοσδήποτε, μετά από ένα πρόγραμμα 400 ωρών, θα μπορεί να «διαχειριστεί» την ευαίσθητη υπόθεση της μόρφωσης (και της διάπλασης της προσωπικότητας) των παιδιών με...