Ακόμα και το κόστος ενός μπάνιου, σε μία από τις πιο κοντινές παραλίες της Αττικής, υπολογίζεται πια από τη λαϊκή οικογένεια σαν ένα επιπλέον δυσβάσταχτο έξοδο. Το μπάνιο, η θάλασσα, η σκιά, η δροσιά έχουν γίνει πανάκριβο εμπόρευμα στα χέρια των επιχειρηματικών ομίλων, που πλουτίζουν εκμεταλλευόμενοι την ανάγκη και το δικαίωμα των εργαζομένων για ξεκούραση. Υπαίτια γι' αυτό η πολιτική των κυβερνήσεων του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ, που μαζί με την Τοπική Διοίκηση, εμπορευματοποιούν, φράζουν και παραδίδουν στο μεγάλο κεφάλαιο τις ακτές, τα δάση, τους μεγάλους ελεύθερους χώρους και ό,τι άλλο έχει απομείνει ελεύθερο πια για την εξυπηρέτηση της πιο φθηνής -κατά τ' άλλα - λαϊκής ανάγκης. Παραλίες, που θα...