«Υπάρχει στο λαό μας σωρευμένη οργή και αγανάκτηση. Αν εκφραστεί πολιτικά με ψήφο στο ΚΚΕ, την επομένη των εκλογών θα βρισκόμαστε σε καλύτερη θέση σαν λαός απέναντι στα νέα αντιλαϊκά μέτρα που ετοιμάζουν», τόνισε, μεταξύ άλλων, χτες το πρωί ο Νίκος Σοφιανός, μέλος του ΠΓ της ΚΕ του ΚΚΕ περιοδεύοντας στο Νέο Κόσμο, στην οδό Φραντζή, σε συνεργεία και καταστήματα, περιοχή όπου δραστηριοποιούνται στην πλειοψηφία τους μικρομεσαίοι ΕΒΕ, με έκδηλη την αγωνία τους για το αύριο. «Είμαστε νεκροταφείο, δεν κινείται τίποτα, όλος ο κόσμος έχει καταστραφεί» μερικές από τις φράσεις που ειπώθηκαν χαρακτηριστικά, στις συζητήσεις που άνοιξαν, περιστράφηκαν και γύρω από τα μονοπώλια που καταλαμβάνουν διαρκώς...