«Τα όνειρά μας είναι ακόμα ζωντανά. Η εξέγερση της πέτρας θα συντρίψει την αλαζονεία της ισραηλινής πολεμικής μηχανής». Ηταν η προειδοποίηση που έστειλαν εκατοντάδες νέοι σε Αμερικανούς, Ισραηλινούς, Ευρωπαίους και κεντροαριστερούς. Ηταν το μήνυμα συμπαράστασης που έστειλαν δεκάδες Παλαιστίνιοι στους συμπατριώτες τους, τους «πολεμιστές της πέτρας». Ηταν, όμως, και οι μνήμες δεκάδων Κούρδων, που ζωντάνεψαν και κραύγαζαν για τη δική τους πατρίδα. Χτες ήταν όλοι εκεί. Στο αντιιμπεριαλιστικό ραντεβού που έδωσε η ΚΝΕ, το απόγευμα, στα Προπύλαια. «Κάτω τα χέρια από την Παλαιστίνη», έγραφε το κεντρικό πανό της διαδήλωσης και πίσω από αυτό Ελληνες, φοιτητές της «Γενικής Ενωσης Παλαιστίνιων Φοιτητών...