Φαίνεται πως η κυβέρνηση έχει αποφασίσει να «κοψοχολιάσει» τους αρχαιολόγους με αφορμή τους Ολυμπιακούς Αγώνες, οι οποίοι, υποτίθεται, πως αποτελούν, ακριβώς, το «όχημα» της προβολής της πολιτιστικής μας κληρονομιάς. Στην πράξη, τα πράγματα δείχνουν, πως μπροστά σε αυτή τη διοργάνωση, η κυβέρνηση υποτάσσει τα πάντα. Το νέο κρούσμα αδιαφορίας έναντι των αρχαίων μνημείων έρχεται μέσω της Πολιτιστικής Ολυμπιάδας, στο πλαίσιο της οποίας θα γίνει η συναυλία του Βαγγέλη Παπαθανασίου στο ναό του Ολυμπίου Διός στις 28/6. Η κρατική αδιαφορία προκύπτει από τις ανησυχίες της Αρχαιολογικής Υπηρεσίας για την ασφάλεια του μνημείου λόγω της συναυλίας. Κι αυτό διότι, ενώ το Κεντρικό Αρχαιολογικό Συμβούλιο...