Στα όρια της απροκάλυπτης συγκάλυψης του προχτεσινού εγκλήματος στο ταχύπλοο επιβατικό πλοίο «Αίολος Εξπρές 2» κινήθηκαν οι εξελίξεις μετά το χαμό του ναύτη Γιάννη Καρρά, 42 χρόνων, που η εφοπλιστική ασυδοσία και η κυβερνητική συμπαιγνία τον στέρησε από τα τέσσερα παιδιά του. Το πλοίο ταξιδεύει από χτες κανονικά σα να μη συνέβη τίποτα. Στο πλήρωμα ανακοινώθηκε ανεπισήμως πως ο ναύτης δεν έπαθε και τίποτα σπουδαίο από το κόψιμο της μπίντας, απλά το σίδερο του έκοψε το χέρι και πως ο θάνατός του προήλθε από καρδιακή συγκοπή. Δηλαδή, ο άνθρωπος πέθανε επειδή τρόμαξε! Το αίσχος δε σταμάτησε εκεί. Εκπρόσωπος της γαλλικής εταιρίας, που παρακολουθεί το πλοίο, σε συζητήσεις επί του πλοίου φέρεται...