«Τέλεψα το χρέος μου και φεύγω», γράφει στην «Αναφορά στον Γκρέκο» ο κορυφαίος της πεζογραφίας μας Νίκος Καζαντζάκης. Σαν σήμερα, πριν 45 χρόνια, στις 26 Οκτώβρη 1957, «έφυγε» ο συγγραφέας της «Ασκητικής», του «Αλέξη Ζορμπά», του «Ο Χριστός ξανασταυρώνεται», για να αναφέρουμε μόνο μερικά από τα πιο δημοφιλή έργα του. Πολυσχιδής προσωπικότητα, με τη δημιουργικότητά του να εκτείνεται και στην ποίηση, στο θέατρο, στην ταξιδιωτική λογοτεχνία και στο φιλοσοφικό δοκίμιο, ο Καζαντζάκης σφράγισε ανεξίτηλα τη νεοελληνική λογοτεχνία, χωρίς όμως οι φιλόλογοι να μπορέσουν να τον «εντάξουν» σε κάποιο συγκεκριμένο λογοτεχνικό ρεύμα. Αν και το έργο του «μίλησε» και εξακολουθεί να «μιλά» στην καρδιά...