Το 4ο Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Χορού VideoDance, που διοργανώνει το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, πραγματοποιείται σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη. Στα προηγούμενα φεστιβάλ το ελληνικό κοινό γνώρισε το έργο σημαντικών σκηνοθετών και χορογράφων από όλο τον κόσμο, ενημερώθηκε για τις σύγχρονες τάσεις του σύγχρονου χορού, αλλά και για τους πειραματισμούς όπου συναντιούνται οι εικαστικές και οι παραστατικές τέχνες. Πάνω από 200 ταινίες από όλο τον κόσμο και το σύνολο της μέχρι σήμερα ελληνικής παραγωγής έχουν παρουσιαστεί στις τρεις προηγούμενες εκδόσεις του VideoDance. Η φετινή εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί (13-20/9) στην Αθήνα, στο «Bios» (Πειραιώς 84), ένα νέο πολυχώρο, αφιερωμένο στις...