Οι δύο γραμμές που συγκρούονται στο συνδικαλιστικό κίνημα, η γραμμή της ταξικής πάλης και των αγώνων και η γραμμή της ταξικής συνεργασίας, αναδείχτηκαν για μία ακόμα φορά μέσα από τις εργασίες του 25ου Συνεδρίου του Εργατικού Κέντρου Αθήνας, που τέλειωσαν την περασμένη Κυριακή. Η αντιπαράθεση αυτή εκφράστηκε ιδιαίτερα έντονα στα ζητήματα του Εισοδηματικού, μετά την προκλητική συμφωνία για τη νέα Εθνική Σύμβαση Εργασίας, στο πρόβλημα των συμβασιούχων, στη θέση που παίρνει το συνδικαλιστικό κίνημα απέναντι στους ιμπεριαλιστικούς πολέμους και στις επεμβάσεις σε μια σειρά χώρες, αλλά και στη γενικότερη πορεία του ΕΚΑ, μπροστά στην όξυνση των εργατικών προβλημάτων. Αναδείχτηκε έτσι ακόμα πιο...