Δυνατή «γροθιά» στην πολιτική αδιαλλαξίας των ξενοδόχων, στην προκλητική πολιτική υπεράσπισης των συμφερόντων των εργοδοτών που ασκεί η κυβέρνηση, στην τακτική του συμβιβασμού των πλειοψηφιών στα ανώτερα συνδικαλιστικά όργανα, έδωσαν χτες οι ξενοδοχοϋπάλληλοι της Αττικής, που πραγματοποίησαν 24ωρη απεργία και μια μαζική και δυναμική πορεία στα γραφεία των ξενοδόχων, στη Βουλή και σε ξενοδοχεία στο κέντρο της Αθήνας. Μεγάλη πρόκληση αποτέλεσε η πρωτοφανής επιστράτευση με κυβερνητική εντολή εκατοντάδων αστυνομικών για την «προστασία» των γραφείων των ξενοδόχων και των ξενοδοχείων τους, από τους απεργούς! Το μήνυμα της απεργίας ξεκάθαρο: Ο αγώνας κλιμακώνεται! Οι ξενοδοχοϋπάλληλοι συνεχίζουν...