Επανήλθε με νέα συνεδρίασή του χτες το όργανο της συναίνεσης και του ψευδεπίγραφου διαλόγου, το «Εθνικό Συμβούλιο Παιδείας», με τη συμμετοχή της κυβέρνησης, του ΠΑΣΟΚ, εκπροσώπων των πανεπιστημιακών, του ΣΕΒ και της ΓΣΕΕ και άλλων φορέων που νομιμοποιούν τη διαδικασία, με θέμα τη «χρηματοδότηση της εκπαίδευσης». Μπορεί οι συμμετέχοντες, ξεκινώντας από διαφορετικές αφετηρίες, να ομονοούν στα λόγια για την αναγκαιότητα αύξησης των δαπανών, αλλά αυτό που αποδείχτηκε είναι ότι το συγκεκριμένο συμβούλιο είναι βήμα για τη διατύπωση νέων αντιδραστικών προτάσεων για την παραπέρα εμπορευματοποίηση της Παιδείας, που έρχονται σε ρήξη με τις σύγχρονες λαϊκές ανάγκες για ουσιαστική εκπαίδευση δημόσια...