Χωρίς χρήματα, με απαράδεκτες αθλητικές εγκαταστάσεις και καμιά στήριξη από την επίσημη πολιτεία, τα ερασιτεχνικά σωματεία της Αίγινας βρίσκονται σε δύσκολη κατάσταση. Την ίδια στιγμή, η πρόνοια για την υγεία των αθλητών είναι ανύπαρκτη, αφού όλα τα έξοδα καλύπτονται από τον οικογενειακό προϋπολογισμό. Ακόμη και τα γήπεδα που υπάρχουν στο νησί διαλύονται κάτω από την έλλειψη συντήρησης. Ο «Ρ» συνεχίζει την έρευνα για την κατάσταση του ερασιτεχνικού αθλητισμού, παρουσιάζοντας το δεύτερο μέρος από το οδοιπορικό στην Αίγινα. Ενα νησί που, αν και απέχει ελάχιστα ναυτικά μίλια από τον Πειραιά, αντιμετωπίζει τεράστια προβλήματα, με κυριότερο αυτό του πόσιμου νερού, το οποίο είναι ανύπαρκτο, καθώς...