Ναυτεργάτες και εργατοτεχνίτες της Ναυπηγοεπισκευαστικής Ζώνης συντονίζουν τα αγωνιστικά τους βήματα, με κοινή συγκέντρωση στις 5 Μάρτη,κόντρα σε μια πολιτική που τους καταδικάζει στην ανεργία. Την πρωτοβουλία για το συντονισμό και την κοινή δράση ανέλαβε η Πανελλήνια Ενωση Μηχανικών Εμπορικού Ναυτικού,στης οποίας τα γραφεία έγινε χτες το απόγευμα σύσκεψη, όπου συμμετείχαν εκπρόσωποι από τα σωματεία της Ζώνης και το ναυτεργατικό σωματείο "ΣΤΕΦΕΝΣΩΝ".Ναυτεργάτες και εργατοτεχνίτες θα συναντηθούν την ερχόμενη Πέμπτη στις 11 το πρωί στη συμβολή της Ακτής Μιαούλη με την 2ας Μεραρχίας και από κει θα κατευθυνθούν με πορεία στο υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας. Στο μεταξύ, οι ναυτεργάτες, που...
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ (του ανταποκριτή μας).- Σε πρωτόγονες και κυριολεκτικά άθλιες συνθήκες είναι αναγκασμένοι να δουλεύουν οι 160 περίπου εργάτριες και εργάτες της ΑΤΤΙΚ - ΓΚΡΕΪΤ,που από τις 12 Φλεβάρη βρίσκονται σε επίσχεση εργασίας, γιατί δεν τους έχουν καταβληθεί δεδουλευμένα 16 περίπου μηνών. Οι καπνεργάτες, όταν λειτουργεί το εργοστάσιο, παραμένουν για περισσότερο από ένα 8ωρο την ημέρα μέσα σε χώρους γεμάτους σκόνη και χώμα, με τα παράθυρα μονίμως κλειστά και ανύπαρκτο εξαερισμό. Το χειμώνα υπάρχει πολύ κρύο και υγρασία, ενώ το καλοκαίρι η ζέστη είναι αφόρητη. Σ' αυτό τον καλά "αμπαρωμένο" χώρο, είναι συχνές οι λιποθυμίες, ενώ πολλοί είναι αυτοί που αντιμετωπίζουν σοβαρά αναπνευστικά...