Η ταινία είναι φουλ από καλές προθέσεις! Σαν να την έφτιαξαν «καλοί Σαμαρείτες»! Δυο άνθρωποι που είναι καταδικασμένοι να πεθάνουν (πάσχουν από καρκίνο στο τελευταίο στάδιο) αποφασίζουν να ζήσουν και να γευτούν το μικρό διάστημα που τους απομένει (6 μήνες έως ένα χρόνο). Βγαίνουν από το νοσοκομείο και παίρνουν τους δρόμους. Για την ακρίβεια, παίρνουν τις Ηπείρους. Ευρώπη, Ασία, Αφρική... Ταξιδεύουν, φιλοσοφούν, γελάνε, λυπούνται. Και πάλι από την αρχή. Μέχρι το τέλος! Συγκινητική, πράγματι, η ιστορία! Ομως, επιπόλαια! Γιατί κάνει ταξικά άλματα! Ο ένας άρρωστος είναι λευκός και πλούσιος (δισεκατομμυριούχος). Ο άλλος φτωχός και μαύρος (γκαραζιέρης). Λογικά, αυτά τα δύο άτομα, δεν πρόκειται να...