Παρασκευή 28 Δεκέμβρη 2018
ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 79-75
Σε... πνεύμα διακοπών

Η πρώην ομάδα του νυν κόουτς του, Ντέιβιντ Μπλατ, Νταρουσάφακα ήταν αυτή που σταμάτησε για τον Ολυμπιακό το νικηφόρο σερί των τελευταίων αγωνιστικών (3 στα 3) επικρατώντας στην έδρα της με 79-75 για τη 15η αγωνιστική της Euroleague. Σε μια από τις χειρότερες εμφανίσεις τους το τελευταίο διάστημα, οι «ερυθρόλευκοι» υπέστησαν την ήττα χάνοντας παράλληλα σπουδαία ευκαιρία για εδραίωση στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας στο φινάλε του Α' γύρου (9 νίκες - 6 ήττες ο απολογισμός). Από την πλευρά της, η τουρκική ομάδα με την επιτυχία της έβαλε τέλος σε ένα σερί 12 συνεχόμενων ηττών πετυχαίνοντας μόλις τη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση.

Ο Ολυμπιακός αν και φαβορί κάθε άλλο παρά επιβεβαίωσε το ρόλο του στο παρκέ αφού οι παίκτες του παρουσίασαν μια κακή εικόνα, με έλλειψη συγκέντρωσης, πολλά λάθη, ιδιαίτερα στην αμυντική λειτουργία, και αδυναμία να βρουν λύσεις στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι, με μπροστάρηδες τους Ντάγκλας, Πέινερς, ξεκίνησαν δυναμικά προηγούμενοι με 20-9 στην πρώτη περίοδο, ενώ παρά την αντίδραση του Ολυμπιακού διατήρησαν σημαντικό προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (42-31). Με την εικόνα των φιλοξενούμενων να μην αλλάζει ούτε στην 3η περίοδο, η Νταρουσάφακα, εκμεταλλευόμενη και τα πολλά λάθη, έφθασε και στο +19 στο 25' (58-39). Ωστόσο, λίγο πριν από το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, με πρωταγωνιστές τους Γκος και Στρέλνιεκς, ο Ολυμπιακός έδειξε σημαντική αντίδραση μειώνοντας τη διαφορά σε πιο ρευστά επίπεδα στο 30' (60-53) ενώ στο 4ο δεκάλεπτο βρίσκοντας λύσεις από τα μακρινά σουτ μείωσε ακόμα περισσότερο 2 λεπτά πριν από το φινάλε (72-69). Παρ' όλα αυτά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν την πρωτοπορία και να φθάσουν στην τελική νίκη.

Ολυμπιακός: Γουίλιαμς - Γκος 7 (1), Τουπάν 5 (1), Σπανούλης 7, Τίμα, Μιλουτίνοβ 6, Στρέλνιεκς 15 (4), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 1 (2), Λε Ντέι 12.

Με κακή εμφάνιση και ήττα από την Νταρουσάφακα έκλεισε τον Α' γύρο της Euroleague ο Ολυμπιακός

Eurokinissi Sports

Νταρουσάφακα: Μακ Κάλουμ, Οζμιζράκ, Κοσούτ, Κιντ 8 (2), Οζντεμίρογλου, Σαβάς 6, Μπράουν 7 (1), Ντάγκλας 19, Πέινερς 16 (1), Ντίμπλερ 5 (1), Εβανς 8, Ερικ 10.

Εχασε έδαφος η ΑΕΚ (2022-10-27 00:00:00.0)
Πειστικός και... ζωντανός (2019-03-20 00:00:00.0)
Παράδοση και προβληματισμός (2019-01-25 00:00:00.0)
Με στόχο την εδραίωση στα ψηλά (2018-12-06 00:00:00.0)
Μετρούν αντίστροφα οι «αιώνιοι» (2018-11-08 00:00:00.0)
Με... όπλο την έδρα τους οι «αιώνιοι» (2016-12-09 00:00:00.0)