Αμφισβήτηση της ομαλότητας της πολιτικής και κοινωνικής ζωής (!) αποκάλεσε χτες η κυβέρνηση - διά του εκπροσώπου της - τις αγροτικές κινητοποιήσεις.
Ερωτηθείς, ειδικά, για το ενδεχόμενο οι αγρότες να προχωρήσουν σε καταλήψεις δρόμων, ο Χρ. Πρωτόπαππας απάντησε: «Η κυβέρνηση δε συμφωνεί με καμία ενέργεια, η οποία θέτει σε αμφισβήτηση την ομαλότητα της κοινωνικής και οικονομικής ζωής στη χώρα μας και τα δικαιώματα των πολιτών»...
Συνεχίζοντας, ο υπουργός Τύπου προχώρησε και σε ...προληπτική κατασταλτική συμπεριφορά ακόμα και κατά ...προθέσεων! Συγκεκριμένα, αναφέρθηκε στην «πρόθεση» (!) «ορισμένων βουλευτών να συμμετάσχουν ή να παρακινήσουν σε κλείσιμο εθνικών οδών. Αυτό είναι το πρόβλημα. Το κλείσιμο των εθνικών οδών», δήλωσε, για να συμπληρώσει ότι «το κλείσιμο εθνικής οδού είναι ένα θέμα που στρέφεται κατά του ελληνικού λαού». Κατά τ' άλλα, ο Χρ. Πρωτόπαππας πρόσθεσε στη συνέχεια: «Απλώνουμε χέρι συνεργασίας προς τους αγρότες»...