Εγκαινιάζεται σήμερα στο χώρο τέχνης «Εφημερίδες» στη Μύκονο, έκθεση ζωγραφικής της Αλκηστης Κελεσίδη. Κυριαρχούν οι ναυτικοί κόμποι, το σχοινί, οι αλυσίδες. Κόμποι και δεσίματα πλοίων που συνδέουν τον κόσμο της θάλασσας με τη στεριά. Αλλά και κόμποι και σχοινιά - αλυσίδες, συμβολικά δοσμένες σαν δεσμοί αισθημάτων, ανθρώπων και καταστάσεων. Διάρκεια έκθεσης έως τις 6/1.
Μέχρι τις 5/1 στην γκαλερί «Αμυμώνη» (πλατεία Ν. Μπότσαρη, Ιωάννινα), λειτουργεί έκθεση χαρακτικής του Βασίλη Καζάκου.
Στη Δημοτική Πινακοθήκη «Λ. Κανακάκις» στο Ρέθυμνο, παρουσιάζεται η έκθεση «Ρώσικη Πρωτοπορία. Επιλογές από τη συλλογή Κωστάκη». Η έκθεση πραγματοποιείται σε συνεργασία με το Κρατικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης και θα διαρκέσει έως τις 13/1.