Πέμπτη 31 Γενάρη 2002
ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ
«Καθάρισαν» οι... αιώνιοι

Ο Μποντίρογκα καθάρισε χτες για τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι με την ΚΡΚΑ, την οποία οι «πράσινοι» νίκησαν με 98-92. Ετσι οι πρωταθλητές παρέμειναν στην κορυφή του πρώτου ομίλου δυο αγωνιστικές πριν το τέλος της Α` φάσης της Ευρωλίγκα. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο, αφού η ελληνική ομάδα είχε βραχεία κεφαλή στο σκορ με 23-21. Από τη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς άρχισε να παίρνει τα ηνία του αγώνα κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενη με 7 πόντους (50-43). Η αρχή της βρήκε τον Παναθηναϊκό με ένα σερί 13-5, εδραίωσε τη διαφορά στους 10 πόντους φέρνοντας τη νίκη ακόμα πιο κοντά.

ΠΑΟ: Αλβέρτης 11, Ρότζερς 11, Μίντλεντον 9, Αλμπάνο 15, Κουτλάι 10 Σάντεζ 6, Μποντίρογκα 25, Παπαδόπουλος 11.

ΚΡΚΑ: Γκίμιντς 17, Σκέλινγκ 21, Λάκοβιτς 15, Ντέιβινσον 10, Γκρουμ 12, Ντρόμπνιακ 2, Σάμανιτς 6, Μπριούερ 9.

• Καθ' όλα επιτυχημένο μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί το ντεμπούτο του Λευτέρη Σούμποτιτς στον πάγκο του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν σαν... σίφουνας από το Βέλγιο και επικράτησαν της Σαρλερουά με 76-56. Η ελληνική ομάδα κυριάρχησε πλήρως στο τρίτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού όταν με ένα σερί 28-5 καθάρισε ουσιαστικά το παιχνίδι. Καλύτεροι από τον Ολυμπιακό οι Φορντ και Ρισασέ που πέτυχαν από 13 πόντους.