Με τη συμμετοχή 2.636 εργαζόμενων δημοσιογράφων (από 2.951 το 2019, έγκυρα 2.855) ολοκληρώθηκαν χτες βράδυ οι εκλογές στην ΕΣΗΕΑ, που έγιναν διά ζώσης και με όλα τα αναγκαία μέτρα προστασίας. Εγκυρα ήταν 2.554 ψηφοδέλτια. Η καταμέτρηση συνεχιζόταν μέχρι αργά το βράδυ. Σύμφωνα με τα πρώτα αποτελέσματα, το ψηφοδέλτιο της «Δημοσιογραφικής Συνεργασίας» πήρε 259 ψήφους και επανεξέλεξε έναν αντιπρόσωπο στο ΔΣ της ΕΣΗΕΑ. Κατέγραψε έτσι διακριτή άνοδο σε ψήφους και ποσοστά, φτάνοντας το 10,14% (το 2019 είχε πάρει 242 ψήφους, 8,47%, και είχε εκλέξει επίσης έναν αντιπρόσωπο στο ΔΣ της ΕΣΗΕΑ). Η ανακοίνωση της Εφορευτικής Επιτροπής με τα τελικά αποτελέσματα, την κατανομή των εδρών στο ΔΣ και τις ψήφους για την ΠΟΕΣΥ αναμενόταν αργά το βράδυ.