Στο ανοικτό Δημοτικό Θέατρο Ηλιούπολης «Δημήτρης Κιντής», αύριο Σάββατο, στις 8.30 μ.μ., θα παρουσιάσει η θεατρική ομάδα του ΠΑΜΕ την παράσταση «Η τρελή του Σαγιό», του Ζαν Ζιροντού. Η είσοδος είναι ελεύθερη.
Η θεατρική ομάδα «Θέατρο από Εργάτες για Εργάτες» έχει ήδη δώσει μια σειρά παραστάσεις τους τελευταίους μήνες. Οι παραστάσεις θα συνεχιστούν τον Νοέμβριο σε κλειστές αίθουσες. Σωματεία και φορείς μπορούν να προγραμματίσουν παραστάσεις για τα μέλη τους καλώντας στα τηλέφωνα του ΠΑΜΕ (2103301842, 2103301847, 2103833786 ή στο 6949121984).
Το έργο γράφτηκε το 1943, την περίοδο που η Γαλλία, όπως και όλη η Ευρώπη, βρίσκεται κάτω από τη γερμανική κατοχή. Αρκετά επίκαιρο, αναδεικνύει τον αγώνα ενάντια στις μορφές εξουσίας που επηρεάζουν τη ζωή μας με χιουμοριστικό και καυστικό τρόπο. Τέσσερις αδίστακτοι κερδοσκόποι, που σχεδιάζουν να εκμεταλλευτούν το υπέδαφος του Παρισιού, βρίσκονται αντιμέτωποι με την Ωρελύ, την «Τρελή του Σαγιό», που δεν είναι και τόσο τρελή, με τις ιδιόρρυθμες φίλες της και φυσικά με τους ανθρώπους της γειτονιάς.