Κατά το υπουργείο, οι Αμερικανοί συνομιλητές και, ιδίως, η Αμερικανίδα υφυπουργός, που γνωρίζει την Ελλάδα, εξέφρασαν τον ...θαυμασμό τους για τις «επιτυχίες» της κυβέρνησης στο Μεταναστευτικό και συνεχάρησαν την ελληνική κυβέρνηση για τη μεταναστευτική της πολιτική. «Επιτυχίες» όπως οι επαναπροωθήσεις ξεριζωμένων στα ελληνοτουρκικά σύνορα, ο πρωταγωνιστικός της ρόλος στην ακόμα πιο αποφασιστική προώθηση της άδικης πολιτικής ΕΕ και αστικών κυβερνήσεων σε βάρος των ξεριζωμένων μεταναστών και προσφύγων, η στήριξή της στο νέο βάρβαρο Σύμφωνο της ΕΕ για τη Μετανάστευση και το Ασυλο, που ενταφιάζει οριστικά τη Συνθήκη της Γενεύης για τους πρόσφυγες και ενισχύει την πολιτική της καταστολής και του εγκλωβισμού, η προώθηση των διακρατικών συμφωνιών, που νομιμοποιούν το σύγχρονο δουλεμπόριο για την εξασφάλιση φθηνού εργατικού δυναμικού, χωρίς δικαιώματα, σε όφελος του κεφαλαίου. Ο Δ. Καιρίδης συζήτησε για την αμερικανική μεταναστευτική πολιτική και τις κοινές «προκλήσεις» που αντιμετωπίζουν οι ΗΠΑ και η ΕΕ στο θέμα αυτό.
Συμφωνήθηκε ότι τα δίκτυα των διακινητών είναι παγκόσμια, ότι η παρουσία μεταναστών χωρίς χαρτιά από τη Λατινική Αμερική στην Ευρώπη και από την Υποσαχάρια Αφρική στις ΗΠΑ αποδεικνύει τη διασύνδεσή τους αλλά και την ανάγκη στενότερης διατλαντικής συνεργασίας μεταξύ ΗΠΑ και ΕΕ. Συνεργασία που, στην ουσία, βάζει στο στόχαστρο τους κατατρεγμένους σε ολόκληρο τον πλανήτη.