Παρασκευή 21 Μάρτη 2003
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΟΡΤΟ 0-2
Ανώμαλη προσγείωση

Τρίτη και φαρμακερή για τον Παναθηναϊκό. Στους «πράσινους» αρκούσε να επαναλάβουν ό,τι και τις προηγούμενες δύο φορές με αντίπαλο την Πόρτο (ισοπαλία) για να προκριθούν, μετά τη νίκη στην Πορτογαλία. Ομως στο καθοριστικό χτεσινό παιχνίδι δεν τα κατάφεραν. Ηττήθηκαν με 2 - 0 και η ευρωπαϊκή τους πορεία αποτελεί πλέον ιστορία.

Οι γηπεδούχοι ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν. Η απουσία του Μπασινά αποδείχτηκε κάτι περισσότερο από δυσαναπλήρωτη, αφού η άμυνα σε καμιά στιγμή δεν ενέπνεε σιγουριά. Ομως και η μεσαία γραμμή ήταν από μέτρια ως κακή, με τον Καραγκούνη σε άσχημη μέρα. Οπως και στην Πορτογαλία δηλαδή, μόνο που τότε δε φάνηκε λόγω της συνολικής απόδοσης. Χτες ήταν εμφανής αφού οι περισσότεροι «πράσινοι» υστέρησαν. Μάλλον μοιραία λοιπόν και η επίθεση δεν προβλημάτισε τους αντιπάλους. Ενδεικτικό είναι πως καλύτερος παίχτης του ΠΑΟ ήταν ο Νικοπολίδης.

Οι φιλοξενούμενοι από την αρχή πήραν τα ηνία της αναμέτρησης. Με καλή άμυνα, υποδειγματική ανάπτυξη, σωστό και συνεχές μαρκάρισμα, έδειχναν τουλάχιστον μια κλάση ανώτεροι στον αγωνιστικό χώρο. Φυσιολογικά λοιπόν ήταν αυτοί που γίνονταν επικίνδυνοι και πέτυχαν γκολ (16' Ντερλέι). Μάλιστα έχασαν ευκαιρίες να διευρύνουν το σκορ. Αντίθετα ο Παναθηναϊκός μόνο μια φορά στο α' ημίχρονο με τον Λυμπερόπουλο (δοκάρι) και μια στην επανάληψη πλησίασαν το γκολ. Οσο για το πέναλτι που ζήτησαν σε πτώση του Ολισαντέμπε, δεν ήταν, προσπάθησε να το πάρει ο Νιγηριανοπολωνός.

Παρά πάντως την κακή τους απόδοση, οι τριφυλλοφόροι δε δέχτηκαν άλλο γκολ και το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Η όποια ελπίδα για ανατροπή από τους γηπεδούχους κρατήθηκε σε θεωρητικό επίπεδο, αφού η εικόνα των αντιπάλων δεν άλλαξε. Το μόνο που διαφοροποιήθηκε ήταν το σκορ υπέρ της Πόρτο (101' Ντερλέι), η οποία τελικά θα βρεθεί στη σημερινή κλήρωση.

Παναθηναϊκός: Νικοπολίδης, Χένρικσεν, Κυργιάκος, Σεϊταρίδης (106' Βαζέχα), Φύσσας, Μικάελσεν, Καραγκούνης, Κωνσταντινίδης (46' Γκούμας), Κόλκα, Λυμπερόπουλος, Ολισαντέμπε (81' Κωνσταντίνου)

Πόρτο: Μπαΐα, Καρβάλιο, Ζόρζε Κόστα, Μάριο Σίλβα (72' Ρικάρντο Κόστα), Κοστίνια, Μανίσε, Ντέκο, Ποστίγκα (84' Μάρκο Φερέιρα), Αλένιτσεφ (65' Τιάγκο), Φερέιρα, Ντερλέι.

• Την αντίθεσή τους στον ιμπεριαλιστικό πόλεμο των Αμερικανών και των υποτακτικών τους, εξέφρασαν φίλαθλοι του ΠΑΟ με πανό.