Επίδειξη υψηλού καιροσκοπισμού έκανε ο υπουργός Οικονομίας. Στις Βρυξέλλες ψήφισε υπέρ της διάλυσης του Συμφώνου και στην Ελλάδα, σε υψηλούς τόνους υπεραμύνθηκε της διατήρησής του
Κατά τα αλλά στη χτεσινή συνέντευξη Τύπου ο Ν. Χριστοδουλάκης κατέφυγε σε ακροβασίες για να εξηγήσει την καιροσκοπική γραμμή που ακολούθησε η κυβέρνηση στο πρόσφατο ΕΚΟΦΙΝ. Πως δηλαδή, ενώ στην Ελλάδα εμφανίζεται υπέρμαχος της διατήρησης του Συμφώνου Σταθερότητας, στις Βρυξέλλες ο ίδιος στήριξε την πολιτική απόφαση, η οποία έδινε άφεση αμαρτιών στη Γαλλία και τη Γερμανία για τις μεγάλες δημοσιονομικές υπερβάσεις. Κατά τον υπουργό «αντί να δίναμε μάχη ιδεολογικής καθαρότητας του Συμφώνου προτιμήσαμε να στηρίξουμε το πολιτικό κείμενο, για να μη δημιουργηθεί πολιτικό κενό στην Ευρώπη...». Από την άλλη έμμεσα ομολόγησε ότι ασκήθηκαν πιέσεις στην Ελλάδα, ισχυριζόμενος ότι η θέση στήριξης της Γαλλίας και της Γερμανίας υπαγορεύτηκε και από το εθνικό συμφέρον. Πώς εννοεί το εθνικό συμφέρον, το εξήγησε στη συνέχεια αναφέροντας ότι «η Ελλάδα συμμετέχει στους ευρωπαϊκούς θεσμούς χωρίς να έχει κρίση μικρομεγαλισμού. Η Ελλάδα συμμετέχει με αίσθηση του βάρους που έχει, των αναγκών της και μια σειρά αλλά κριτήρια...». Σε κοινή δηλαδή μετάφραση: γνωρίζουμε τον ιμπεριαλιστικό χαρακτήρα της ΕΕ και τη δική μας μικροσκοπική θέση. Γι' αυτό όταν τσακώνονται τα βουβάλια και καταπατούν κατάφωρα και απροκάλυπτα τους νόμους, εμείς, ως μικροσκοπικοί, ποιούμε τη νήσσα...