Την ηγεσία της ΓΣΕΕ, που, όπως τονίζει, συμπλέει μόνιμα με τη λογική του κεφαλαίου, της ΕΕ και της κυβέρνησης, καταγγέλλει η Ενωση Ηλεκτροτεχνιτών και βοηθών ανελκυστήρων Β. Ελλάδας. «Αντί να μετρήσει τις πραγματικές ανάγκες που αντιμετωπίζουν σήμερα οι εργαζόμενοι, προτίμησε να σεβαστεί τις αντοχές της οικονομίας, δηλαδή την προστασία των κερδών του κεφαλαίου και κατέληξε στα αιτήματα -κοροϊδία για αυξήσεις 7,5% - 8% μπροστά στη συζήτηση της νέας Εθνικής Γενικής Συλλογικής Σύμβασης Εργασίας, προκαλώντας κάθε εργαζόμενο με τις αυξήσεις του 1,50 ευρώ την ημέρα!!», τονίζεται στην ανακοίνωση. Τέλος, καλεί τους εργαζόμενους να συνταχθούν με τις ταξικές δυνάμεις που διεκδικούν μισθούς και μεροκάματα ανάλογα με τις πραγματικές ανάγκες των εργαζομένων.
Με ανάλογη ανακοίνωση, οι Εμποροϋπάλληλοι της Θεσσαλονίκης ζητάνε μονοετή συλλογική σύμβαση, κατώτερο μισθό 1.100 ευρώ, κατάργηση της μερικής απασχόλησης, καμία διεύρυνση του ωραρίου, νομοθετική κατοχύρωση της Κυριακάτικης αργίας.