Ο πιο σκληρά δοκιμαζόμενος της επαρχίας, ο μικρομεσαίος κτηνοτρόφος που για να κρατήσει το κοπάδι του είναι αναγκασμένος να βρίσκεται στο πόδι όλη την ημέρα και όλες τις μέρες του χρόνου χωρίς σταματημό και ανάπαυση, βρίσκεται στο στόχαστρο της αντιαγροτικής πολιτικής της κυβέρνησης και της ΕΕ, με την οποία συμφωνούν τόσο η ΝΔ όσο και ο ΣΥΝ. Οι ποσοστώσεις που έχουν επιβληθεί σε ζώα και γάλα, οι ακριβές ζωοτροφές, οι απώλειες του ζωικού κεφαλαίου και της παραγωγής από διάφορες αιτίες, που είτε δεν καλύπτονται καθόλου, είτε καλύπτονται μερικά από τον ΕΛΓΑ ή τα ΠΣΕΑ, από τη μια μεριά. Και το γεγονός ότι βρίσκονται στο έλεος των μεγαλεμπόρων του γάλακτος και του κρέατος που παίρνουν σε εξευτελιστικές τιμές τα προϊόντα τους, ενώ τα πουλάνε πανάκριβα στον καταναλωτή, οδηγούν στο βέβαιο ξεκλήρισμα της μικρής και μεσαίας κτηνοτροφίας. Τώρα, όμως, η κυβέρνηση αποφάσισε, φαίνεται, να δώσει και τη χαριστική βολή με μια σειρά μέτρα σε ό,τι αφορά τις μετεγκαταστάσεις των «μαντριών» και τη χορήγηση αδειών ίδρυσης και λειτουργίας τους. Ετσι, οι καταχρεωμένοι κτηνοτρόφοι θα πρέπει να καταβάλουν, στην πιο οικονομική εκδοχή, περισσότερο από 10.000 ευρώ προκειμένου να εναρμονιστούν με τα κυβερνητικά μέτρα. Για όλα αυτά, ο «Ρ» συζήτησε με αρκετούς κτηνοτρόφους, ενώ ετοιμάζονται για μια πρώτη, συντονισμένη, αγωνιστική απάντηση μέσα από το συλλαλητήριο που οργανώνεται στην Τρίπολη, αύριο Δευτέρα 12 Γενάρη, στις 12 το μεσημέρι, στην κεντρική πλατεία της πόλης.